Контакти

Дистрофія сітківки ока

Запис на прийом
Дистрофія сітківки ока - це дегенеративне захворювання, яке не має можливості відновлення

Найважливішою структурою ока є сітківка. Вона має складну будову, яка дає можливість їй сприймати імпульси світла. Одним словом, вона відповідає за взаємодію зорових відділів мозку з оптичною системою ока.

Порушення центрального зору

Дистрофія сітківки ока – це дегенеративне захворювання, яке не має можливості відновлення. В процесі цього захворювання відбуваються руйнування в тканинах сітківки, що тягне за собою погіршення гостроти зору. Макулодистрофія сітківки, при якій уражається макули (центральна область сітківки ока) і відбувається порушення центрального зору, найчастіше стосується літніх людей.

Макулодистрофія сітківки ока

Макулодистрофія сітківки ока може мати різні ступені порушень. Важка форма може привести до абсолютної втрати зору. При більш легких стадіях може розвиватися тільки невелике спотворення зору. Макулодистрофія сітківки очей не може стати причиною сліпоти, так як не поширюється на периферичний зір.

Причини появи макулодистрофії

Що провокує появу вікової макулодистрофії поки не відомо. Але, так як це захворювання має зв’язок з порушенням функцій макули, яка відповідає за центральний зір, то офтальмологи виділяють фактори, що сприяють її розвитку:

  • віковий фактор
  • спадковість
  • жінки більше знаходяться в зоні ризику, ніж чоловіки
  • ожиріння
  • куріння
  • нестача в організмі вітамінів і мінералів
  • серцево-судинні захворювання

ВИДИ ДИСТРОФІЇ СІТКІВКИ

Спадкова і придбана дистрофія

Дистрофія сітківки очей буває спадковою або набутою. Остання буває периферичної та центральної. До спадкової відносяться: пігментна абіотрофія сітківки, білоточкова дистрофія сітківки, дистрофія Штаргардта, дистрофія Беста і ін. Дегенеративні зміни сітківки, що не торкаються макулу, називаються периферійними дистрофії. Як правило, вони розвиваються внаслідок ускладнень після травм, запалення сітківки і судинної оболонки очного яблука або на тлі міопії.

Центральна дистрофія

Центральної називається дистрофія сітківки, при якій відбуваються дегенеративні зміни в області макули. Вікова макулодистрофія та центральна серозна хоріоретинопатія – найбільш поширені захворювання. Виділяють дві форми вікової макулодистрофії: суха і волога. При сухій формі відбувається скупчення продуктів метаболізму (друз) між судинною оболонкою і сітківкою. Суха форма зустрічається в 90% випадках. Причиною її появи вважається порушення обмінних процесів в сітківці внаслідок вікових змін і проблем з кровопостачанням.

Утворення кровоносних судин

При вологій формі відбувається утворення новоутворених кровоносних судин під сітківкою. Крізь стінки цих судин просочується рідина або кров, формуючи набряк і вражаючи світлочутливі клітини. Внаслідок цього, в центрі поля зору утворюються плями. Ця форма дистрофії вважається більш важкою та супроводжується різким і швидким зниженням гостроти зору. Лікування дистрофії сітківки очей цієї форми вимагає особливої уваги.

СИМПТОМИ ДИСТРОФІЇ СІТКІВКИ ОКА

Суха форма

Суха форма вікової макулодистрофії (початкова стадія) розвивається безболісно та поступово з наступними симптомами:

  • виникають труднощі при роботі з дрібними предметами та читанні
  • утруднена адаптація в темряві
  • з’являється туманність зору
  • друкований текст бачиться з спотвореннями
  • стає важко розпізнавати обличчя

Через те, що перераховані вище симптоми можуть розвиватися лише на одному оці, на них не завжди звертають увагу, і лікування дистрофії сітківки відкладається.

Волога форма

Волога форма вікової макулодистрофії супроводжується різкою та швидкою втратою центрального зору, прямі лінії видно з перекручуванням і сліпа пляма поступово збільшується.

ЛІКУВАННЯ МАКУЛОДИСТРОФІЇ СІТКІВКИ ОКА

Інтравітреальне введення препаратів

На сьогоднішній день ще не існує методів лікування сухої форми макулодистрофії, тому велике значення тут має профілактика макулодистрофії. Лікування макулодистрофії сітківки очей вологої форми проходить за допомогою єдино ефективного методу лікування, інтравітреального (внутрішньоочного) введення препаратів Луцентіса або Айлія. Дана процедура спрямована на усунення набряку з сітківки та запобігання утворенню нових судин, що дозволяє зберегти зір пацієнта. На практиці проводиться від 3-х до 8 ін’єкцій протягом року, весь курс лікування триває 2 роки.

Проведення лазерної коагуляції

У деяких випадках лікування дистрофії сітківки ока доповнюється проведенням лазерної коагуляції сітківки, що дозволяє блокувати кровотечу з утворених судин. Але вдаються до цього способу не для відновлення зору, а лише для гальмування його прогресуючого зниження, так як при тепловій дії дана процедура може пошкодити сітківку.

Профілактика

Макулодистрофія сітківки ока та її лікування вимагають багато сил і терпіння. Щоб не доводити себе до критичної точки, варто подумати про профілактику. Відкоректуйте своє харчування, воно повинно містити достатньо вітамінів, необхідних очам. Позбавтеся від куріння. Подбайте про максимальне зниження напруги на очі під час читання та роботи, організуйте правильне освітлення. Лікування макулодистрофії сітківки може пройти набагато легше, якщо буде вчасно виявлено. Для цього регулярно відвідуйте лікаря-офтальмолога (мінімум 1 раз на рік).

ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Контакти