Контакти
Катаракта — захворювання, при якому кришталик ока втрачає прозорість.

Помутніння служить перешкодою на шляху світлових променів від предметів, при нормальному зорі вільно потрапляють в око. Тому при катаракті один з основних симптомів — погіршення зору.

Починається стареча катаракта характеризується невеликим зниженням зору і наявністю в кришталику (виявляється при огляді офтальмоскопом) штріховідних помутнінь, що йдуть від його периферії до центру (рис. 1); при незрілої катаракті пониження зору більш значно, що пов’язано зі збільшенням помутнінь в кришталику (рис. 2); зріла катаракта характеризується різким зниженням зору (до світловідчуття) і помутнінням всього речовини кришталика, який стає сірувато-білим (рис. 3). Дозрівання старечої катарактаи триває зазвичай 1–3 роки і більше.

Факоемульсифікації

Найбільш щадить операцією з усунення катаракти і відновленню зору на даний момент вважається метод факоемульсифікації в поєднанні з імплантацією штучної лінзи. Для її проведення не потрібно, як раніше, чекати поки катаракта «дозріє» і терпіти поступове зниження зору. Процес «дозрівання» катаракти може займати до 10 років і більше, тому людині доводилося часом через цю хворобу залишати свою роботу, він уже не міг водити машину, відчував незручності при недостатньому освітленні, був порушений весь його звичний спосіб життя. Тепер катаракта може бути видалена на самих ранніх стадіях розвитку хвороби.

Катаракта лівого ока. В обох очах зіниці розширені медикаментозними засобами.

Дуже важливо, що в переважній більшості випадків операція проводиться через мікророзріз (великий розріз призводить до більшого відсотку операційних ускладнень, багато з яких істотно впливають на післяопераційні функції ока) і не вимагає накладення швів. Це дозволяє не обмежувати фізичні і зорові навантаження надалі. Пацієнт досить добре бачить вже через годину після хірургічного втручання, а максимальна гострота зору відновлюється за період від двох днів до тижня.

Деякі лікарі досі радять своїм пацієнтам відкласти операцію до того моменту, поки катаракта «дозріє». Це викликано тим, що в середині 70-х років, коли тільки почалася розробка методу, який отримав назву факоемульсифікація, він ще був досить травматичний. Але за минулі 30 років багато що змінилося. Тепер при проведенні такої операції застосовуються самогерметизуючі мікророзріз, складні лінзи, віскоеластіком, що захищають внутрішні структури ока. І зараз немає необхідності чекати зручного моменту для проведення операції. Метод факоемульсифікації, який застосовується зараз, є найсучаснішим, ефективним і безпечним.

Це складне мікрохірургічне втручання, але всі його етапи забезпечені застосуванням сучасних методик і матеріалів. Операція з приводу катаракти визнана Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я єдиною повністю реабілітують операцією серед всіх, і не тільки очних, хірургічних втручань.

Результат операції

Найбільше будь-якого пацієнта турбує те, яким буде його зір після операції. На це питання вам дадуть відповідь після проведення діагностики. Відчуття того, хто пройшов операцію з приводу катаракти, можна описати так. Уявіть собі, що в молодості ви дивилися на світ через абсолютно непомітне прозоре скло, з часом на нього осів шар пилу: фарби стали не такими яскравими і соковитими, предмети втратили чіткість обрисів. Чим далі, тим менше ви могли розрізнити через ці нашарування. Після операції у вас буде враження, що час повернув назад, і ви знову бачите так само добре, як колись. Звичайно, результат багато в чому залежить і від того, чи є у вас супутні захворювання – глаукома, макулодистрофії. Адже вони теж можуть істотно впливати на функції ока і перешкоджати повному відновленню зору. Однак буває і так: у людини була сильна короткозорість, і без окулярів він майже не бачив. Потім у нього розвинулася катаракта. Йому видалили кришталик, і замінили його на штучну лінзу. А так як діоптрійність лінзи можна підібрати, то людина одночасно позбудеться і від катаракти, і від короткозорості.

Переваги операції

Операція з приводу катаракти – факоемульсифікація з імплантацією інтраокулярної лінзи – дає пацієнтові можливість:

Отримати хороший зір (при відсутності супутніх захворювань).

Значно скоротити відновний період.

Мати гарантії стабільності результату.

Скористатися всім кращим, з наявного в арсеналі медицини.

Відновити зір відразу, не чекаючи, поки катаракта дозріє.

Більше не відчувати незручностей через те, що ви погано бачите.

Поєднання методів

При необхідності метод факоемульсифікації з імплантацією інтраокулярної лінзи можна поєднувати з іншими методами. Це робиться при виявленні супутніх захворювань (наприклад, глаукоми). Природно, відновний період при ускладненнях кілька збільшується, але результати будуть цілком задовільні. Для відновлення максимально можливої гостроти зору цей метод іноді поєднують з Ексімер-лазерної корекцією за методикою ЛАСИК. Катаракта сама по собі є протипоказанням до Ексімер-лазерної корекції, але позбувшись від неї, можна потім відкоригувати залишкову короткозорість або далекозорість. Рішення про те, чи можливо будь-яке з цих поєднань, приймає лікар.

Вибір лінзи

Появою лінз (штучних кришталиків) ми багато в чому зобов’язані англійської офтальмохірурги Рідлі, який під час Другої світової війни оперував льотчиків. Саме він з’ясував, що при попаданні «літакового» скла в око, навіть якщо воно знаходиться в оці деякий час, запалення не виникає. Завдяки цьому випадковому відкриттю медикам не довелося вести багаторічні пошуки біосумісного матеріалу для лінз. Штучні кришталики, завдяки високим технологіям, з часом були вдосконалені. Існує два типи інтраокулярних лінз (ІОЛ): негнучкі (жорсткі) і гнучкі (складні). Застосування негнучких ІОЛ дозволяє використовувати метод факоемульсифікації, однак розмір розрізу досягає 5-7 мм. При цьому для загоєння рани потрібно більш тривалий період часу. Застосування гнучких ІОЛ зменшує розмір розрізу до 3-4 мм, що сприяє швидкому загоєнню і найменш травматично.

Після операції

Після операції з видалення катаракти з імплантацією штучного кришталика прооперований очей знаходить максимальну гостроту зору, але втрачає аккомодіруют функцію (здатність фокусувати зір далеко і поблизу), тому такому пацієнту можуть знадобитися окуляри (як правило, для читання). Протягом 2-х тижнів після операції необхідно оберігати очі від надмірного напруження, уникати різких нахилів і підняття важких предметів. Пацієнт може дивитися телевізор, читати, писати, шити, купатися, приймати будь-яку їжу, спати в будь-якому положенні. У разі, якщо яскраве світло викликає почуття дискомфорту, можна надіти сонцезахисні окуляри. Для скорочення відновного періоду лікуючий лікар визначить порядок застосування очних крапель і складе графік відвідування лікаря для профілактичного огляду. Точне дотримання всіх приписів лікаря скоротить час відновлення тканин, вбереже очі пацієнта від будь-яких побічних явищ, прискорить адаптацію до нового зору і відновить бінокулярний зір.

У кого може розвинутися катаракта?

На жаль, майже у кожного з нас. Справа в тому, що одна з причин виникнення катаракти – вікові зміни. Катаракта може бути так само і вродженої, і травматичної. До факторів, що сприяють розвитку цього очного захворювання відносяться: генетична схильність, порушення обміну речовин і цукровий діабет, авітаміноз, променеве, НВЧ і ультрафіолетове опромінення, підвищена радіація, несприятлива екологічна обстановка. Але найчастіше зустрічається саме катаракта, яка розвивається після 40 років. Її причиною є зміни, що відбуваються з часом в організмі. Тому не варто самостійно ставити собі діагноз при падінні зору, вважаючи, що у вас розвивається вікова далекозорість (прессбіопія). Якщо ви стали гірше бачити, то причини цього можуть бути самі різні. Не всі знають, що деякі захворювання очей, що розвиваються після 40 років, при відсутності лікування призводять до сліпоти. Тільки досвідчений лікар за допомогою сучасної техніки в змозі поставити діагноз «катаракта» ще на самому початку розвитку хвороби. Тому так важлива вчасно проведена діагностика.

Як розвивались способи лікування катаракти

Ця хвороба відома дуже давно, стародавні греки назвали її kataraktes – водоспад, тому що зір затуманюється, людина бачила як би крізь падаючу воду або через запітніле скло.

На жаль, медикаментозних способів лікування катаракти немає. Але способи її лікування постійно вдосконалювалися. Спочатку кришталик просто віддалявся, причому ця операція проводилася без анестезії (тоді її просто ще не існувало), часто супроводжувалася пошкодженням внутрішніх структур ока. В результаті людина починала бачити, проте бачив він дуже погано. Адже кришталик має велику заломлюючу силу і без нього нормальний зір неможливо. Тому пацієнту згодом були потрібні дуже сильні окуляри (близько 12 діоптрій).

XX століття, завдяки появі мікроскопів, підняв мікрохірургію очі на невідому доти висоту. Мікроскопи дозволили офтальмохірурги набагато краще контролювати весь хід операцій. Раніше для хірургічного втручання потрібно було чекати, поки катаракта «дозріє», тобто кришталик затвердіє і остаточно зробиться каламутним (кришталик сам по собі прозорий, і якщо катаракта невелика, то хірургу доводиться видаляти «невидимку», що без мікроскопа практично неможливо). Новий підхід дозволив проводити лікування на ранніх стадіях розвитку хвороби і позбавити людину від незручностей, пов’язаних з поступовою втратою зору.

В середині XX століття винайшли штучний кришталик, який дозволив істотно поліпшити післяопераційне зір. Суттєво полегшило реабілітаційний період після операції поява Факоемульсифікатори, за допомогою яких пошкоджений кришталик перед витяганням перетворювався в емульсію. Століття високих технологій подарував нам багато нововведень: сучасні медикаменти та витратні матеріали, вдосконалені технології.

На сьогоднішній день найбільш ефективною операцією з приводу катаракти визнана факоемульсифікація в поєднанні з імплантацією інтраокулярної лінзи. Цей метод застосовується в провідних офтальмологічних клініках всього світу.

ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Контакти