Контакти

Виразка рогівки

Запис на прийом
Виразка рогівки виникає, коли всі шари рогівки пошкоджуються і з'являється повідомлення порожнини ока з атмосферою

Виразки можуть бути або стерильними (без патогенних мікробів), або інфекційними. Навколо виразки практично завжди має місце т.зв. інфільтрат, локальне помутніння, викликане скупченням клітин запалення і рідини.

Є виразка інфекційної чи ні, важливо для лікаря, оскільки це визначає тактику лікування. Інфекційні виразки зазвичай надзвичайно болючі і характеризуються отвором в епітелії рогівки. У деяких випадках запальна реакція зачіпає і передню камеру. Певні види бактерій, як, наприклад, синьогнійна паличка, дуже агресивні і можуть викликати серйозні пошкодження і навіть сліпоту протягом одних-двох діб, якщо лікування розпочато пізно.

Стерильні виразки і інфільтрати, з іншого боку, практично не викликають хворобливих відчуттів. Часто вони розташовуються на периферії рогівки і необов’язково супроводжуються пошкодженням епітеліального шару рогівки.

Рогівкова виразка може з’явитися з багатьох причин. Люди, які користуються контактними лінзами, особливо м’якими, знаходяться під підвищеним ризиком цього захворювання, якщо вони не дотримуються строго рекомендацій по носінню, очищенню, дезінфекції та зберіганні своїх лінз і упаковок для них. М’які контактні лінзи навмисно розроблені такими, що волдіють високим вмістом води, і можуть легко адсорбувати патогенні бактерії та інші мікроорганізми при відсутності адекватного догляду. Синьогнійна паличка часто виявляється в виразках, що виникли після носіння контактних лінз.

Бактеріальні виразки рогівки можуть бути пов’язані з хворобами, які порушують нормальний стан поверхні рогівки. Пацієнти з вираженим синдромом сухих очей, рідкісним морганням або повною його відсутністю, або нездатні доглядати за собою, також мають підвищений ризик. Інші причини рогівкових виразок включають в себе: інфекції, спричинені вірусом простого герпесу, запальними захворюваннями, травматичними ушкодженнями рогівки, іншіми системними захворюваннями.

Ознаки (симптоми)

Симптоми виразки рогівки залежать від того, чи є вони інфекційними, а також від патогенності мікроорганізму.

  • Почервоніння ока.
  • Сильний біль (не завжди).
  • Сльозотеча.
  • Виділення.
  • Біла пляма на рогівці (при малих розмірах виразки може бути непомітно для неозброєного ока).
  • Світлобоязнь.

Діагностика

Виразка рогівки виявляється при дослідженні ока за допомогою спеціального мікроскопу – щілинної лампи. Можуть бути використані спеціальні фарбувальні краплі, такі як флюоресцин, для більш чіткої демонстрації дефекту рогівки. При наявності спеціальних умов лікар може призначити посів матеріалу в культурні середовища для точної ідентифікації патогенного мікроорганізму, що викликав або ускладнив перебіг виразки.

Після крапельної анестезії з області рогівки, що знаходиться в безпосередній близькості від виразки, ніжно зішкрябується невелика кількість тканини рогівки, яку потім висівають в культуру. Тут потрібно відзначити, що результати посіву стають доступними дуже пізно (зазвичай через тиждень), тому лікар призначає лікарську терапію, як кажуть, емпірично, тобто на основі розумного припущення, яка група бактерій викликала патологічний процес.

Лікування

Лікування залежить від виду виразки – стерильна або інфекційна (бактеріальна). Бактеріальні виразки вимагають агресивної терапії: в деяких випадках краплі антибіотиків закапуються кожні 15 хвилин. Стероїдні препарати не призначаються в разі інфекційних виразок. У російській офтальмологічній практиці зазвичай виразка рогівки є показанням для госпіталізації, оскільки призначається лікування не тільки в краплях і мазях, але і в ін’єкційних формах (аж до внутрішньовенної). Стерильні виразки зазвичай лікуються призначенням протизапальної терапії у вигляді стероїдних і нестероїдних розчинів в краплях в поєднанні з антибіотиками.

ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Контакти