Контакти
Подивіться на світ очима дальтоніка

Подивіться на світ очима дальтоніка

5 October 2021
Уявіть, що б сталося з вами, якби раптом ви перестали розрізняти кольори? Яким би стало ваше життя?

Лише невеличкий відсоток людей на планеті насправді знають, що означає «бачити світ у тьмяних відтінках». Адже у них спостерігається рідкісне порушення колірного зору – дальтонізм або кольорова сліпота.

Історія дальтонізму

Ймовірно, дальтонізм гуляє по планеті дуже давно. Але говорити про явище активно почали в XVIII-XIX столітті. І це пов’язано з двома подіями:

Талановитий фізик Джон Дальтон захопився ботанікою, і ніяк не міг зрозуміти, чому квітка, яка йому здавалася блакитною, у світлі свічки виглядає бордовою. Спочатку він послався на плутанину в класифікації кольорів. Але після того, як ніхто з його оточення не помітив дивацтв із квіткою, він зрозумів, що з його зором щось не так. Так Дальтон став першовідкривачем хвороби на власному прикладі, описавши її в статті «Незвичайні випадки кольоросприйняття» в 1794 році. Око Дальтона зберігалося після його смерті. Згодом були проведені дослідження (1995 рік), і вдалося зрозуміти, що вчений страждав дейтеранопією – однієї з форм дальтонізму – хвороби, названої на його честь.

У 1875 році в Швеції сталася аварія потягу з численними жертвами. При з’ясуванні обставин виявилося, що машиніст не зміг інтерпретувати червоний колір. Саме в той час тільки-но почала з’являтися колірна сигналізація.

Після цієї події про дальтонізмі заговорили активніше, і сьогодні явище досить вивчено.

Причини дальтонізму

У більшості випадків дальтонізм передається генетично. Але буває набутий дальтонізм, наприклад після черепно-мозкової травми або інфекції.

У сітківці ока розташовані колбочки – клітини, що відповідають за сприйняття кольору. Сам же колірний спектр розділений на три сегменти: синій, червоний, зелений. Інші кольори виходять при змішуванні цих відтінків. Колбочки ока існують якраз трьох типів, кожен з яких відповідає за «свій» спектр. Коли ви дивитеся на предмет в просторі, світло відбивається від нього і потрапляє на колбу, яка визначає його колір. Але при дальтонізмі той чи інший тип колб «відключається», не сприймаючи відтінки.

Який буває дальтонізм?

Дальтонізм буває декількох видів, залежно від того, який спектр «відключений»:

  • Дейтераномалія. Найбільш часто поширена форма дальтонізму, що вражає 5% чоловічого населення, і тільки іноді – жінок. Зелений фотопігмент колбочки не функціонує. При цьому жовтий і зелений відтінки виглядають червоними, важко розрізняти відтінки синього і фіолетового.
  • Протаномалія. Рідкісна аномалія. Фотопігмент червоного спектра не працює. Червоний, оранжевий і жовтий кольори здаються людині зеленими. Вся колірна гамма стає тьмяною.
  • Протанопія. Не працюють червоні колбочки. Людина не бачить червоний колір, сприймає його темно-сірим.
  • Дейтеранопія. Не працюють клітини, що відповідають за сприйняття зеленого. Тому колір виглядає коричневим, жовтим, бежевим.
  • Синьо-жовта колірна сліпота (трітаномалія і трітанопія). Не працюють колбочки синього спектра. Важко відрізняти рожевий, жовтий і червоний. Синій виглядає зеленуватим. У дуже рідкісних випадках синій колір не сприймається зовсім.
  • Абсолютний дальтонізм (монохроматизм) – найрідкісніший вид колірної сліпоти, при якому людина бачить світ у чорних і білих фарбах. Вона зустрічається у 0,00003% населення.

Чи лікується дальтонізм?

Вроджений дальтонізм, на жаль, до сих пір не лікується, але ведуться активні розробки для пошуку вирішення проблеми. Так, в 2009 році в університеті Вашингтону вченим вдалося повернути мавпам здатність бачити червоний і зелений кольори за допомогою розробок генної інженерії. Але на даний момент випробування на людях не проводяться.

Зовсім інша ситуація з набутим дальтонізмом: в ряді випадків людині вдається повернути кольоровий зір, правда не повністю.

Багато форм дальтонізму підлягають оптичній корекції. Для цього розроблені спеціальні окуляри і лінзи. Вони виготовлені з урахуванням технології світлової фільтрації, здатної розширити колірну гамму для людей з дальтонізмом. Наприклад, в контактних лінзах деякі окремі ділянки забарвлюються пігментами, які можуть поглинати хвилю світла потрібної довжини.

Дальтоніки можуть довго не підозрювати про свій стан, як і сам Дальтон, адже вони не знають, яким має бути колір. Зверніть увагу, якщо у дитини починається «плутанина з кольорами» – можливо це тривожний сигнал. Визначити діагноз можна в кабінеті у лікаря при повному огляді. Саме тому так важливо проходити діагностику з самого дитинства. Приходьте на профілактичне обстеження зору всією сім’єю в офтальмологічний центр «Новий Зір»!

1. Ізмайлов Ч.А., Соколов О.М., Чернорізов. Психофізіологія колірного зору. М .: МГУ, 1989. 206 с.

2. Що таке дальтонізм? Медичний висновок, проведене Уїтні Селтман, OD року 06 вересня 2019 р

ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Контакти