Контакти
НОВИЙ ЗІР ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ НОВИЙ ЗІР ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Лікування вродженої катаракти у дітей

Лікування вродженої катаракти у дітей

Вроджена катаракта у дітей зустрічається не так часто і її можуть помітити навіть батьки, в залежності від ступеня вираженості захворювання.
ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ

Вроджена катаракта у дітей: що слід знати про лікування

Вроджена катаракта у дітей зустрічається не так часто і її можуть помітити навіть батьки, в залежності від ступеня вираженості захворювання.

 

Що слід знати про вроджену катаракті у дитини і найголовніше – які існують методи виявлення і лікування, читайте в нашій статті.

 

Частота появи вродженої катаракти у новонароджених – 1 випадок на 10 тисяч. В особливій групі ризику діти, у яких є генетична схильність до захворювання.

 

Якщо вчасно не діагностувати цю патологію, то вона може привести до повної і незворотної втрати зору.

 

Ще одне підступність цієї патології в тому, що в більшості випадків вона розвивається на одному оці і може привести до амбліопії – синдрому «ледачого ока». Що робити, щоб врятувати зір крихти, розповідає дитячий лікар-офтальмолог Могильна Ірина Вікторівна.

Що таке вроджена катаракта?

Катаракта – патологія зору, викликана помутнінням кришталика. Завдання цього елемента зорової системи – фокусувати на сітківці зображення. Цьому сприяють білкові фракції, з яких складається кришталик. Якщо в силу різних порушень його внутрішнього середовища відбувається помутніння, око сприймає картинку нечітко. Вроджена катаракта у дітей небезпечна тим, що в перші роки життя дитина вчиться бачити, фокусуватися на предметах, сприймати об’єкти та інше. Якщо патологія порушує цей зв’язок між органом зору і головним мозком, це може стати причиною незворотних наслідків.

Три факти, які слід пам’ятати батькам про дитячу вродженої катаракти:

  • Найчастіше захворювання буває одностороннім (три чверті випадків), тобто вражає одне око. Але може бути двостороннім, а також поєднуватися з іншою патологією органів зору.
  • На відміну від придбаної катаракти, вроджена практично не прогресує.
  • Побачити це порушення і поставити точний діагноз можна тільки після спеціального офтальмологічного огляду. Однак спостережні батьки можуть вчасно забити на сполох, побачивши характерні симптоми. Розглянемо їх нижче.

Діагностика вродженої катаракти у дітей

Залежно від ступеня вираженості катаракти, батьки можуть самі запідозрити цю недугу у крихти. Візуально вроджена катаракта у дитини, виглядає як білий зіницю – це помутнілий кришталик. В такому випадку обов’язково покажіть малюка офтальмолога.

 

Не варто ігнорувати обов’язкові огляди новонароджених в спеціалізованому офтальмологічному центрі, особливо якщо у дитини генетична або інша схильність до захворювання.

 

Серед симптомів, що свідчать про можливе природженому помутнінні кришталика, можна виділити наступні:

  • Візуально помітне помутніння області зіниці – поява точок, плям та інше.
  • Косоокість.
  • Періодичне або навіть разове сіпання очних яблук – так званий ністаграм.
  • Якщо до двох місяців у малюка не формується звичка концентрації погляду на об’єктах (обличчях людей, іграшках), а також якщо дитина не навчилася візуально супроводжувати рухомі предмети.
  • Якщо новонароджений реагує на зовнішні подразники, особливо зорові, одним і тим же оком або повертається до об’єктів однієї і тієї ж стороною голови.

При спостереженні хоча б одного з цих симптомів, важливо негайно звернутися до офтальмолога. Якщо на ранніх порах не видалити помутнілий кришталик, очей «звикне» сприймати зображення неправильно, промені світла не будуть стимулювати сітківку розвиватися правильно, і все подальше лікування катаракти, на жаль, не зможе відновити зір. Тому важливо діагностувати вроджену патологію якомога раніше.

Причини вродженої катаракти

Основні причини появи вродженої катаракти у дітей можна розділити на кілька груп:

  1. Спадковість
  2. Генні аномалії – розвиток тих чи інших синдромів, що виявляються у вигляді катаракти (наприклад, синдроми Дауна, Лоу, Марфана та ін.)
  3. Захворювання матері, наприклад, цукровий діабет або ендокринні порушення
  4. Як наслідок перенесених захворювань під час вагітності (герпес, кір, грип, краснуха, токсоплазмоз і т.д.) або дії токсичних речовин на плід – алкоголю, ліків, нікотину.

Всі ці фактори ризику можуть призвести до розвитку патологій органів зору ще на етапі формування плоду або незадовго після народження дитини. Відхилення від норми при внутрішньоутробному розвитку зорової системи малюка, лікар може відстежити на УЗД і тримати цю особливість на контролі аж до першого огляду новонародженого.

Види дитячий вродженої катаракти

Залежно від якості і природи патології кришталика вроджену катаракту у дітей класифікують на кілька видів.

Капсульна. Назва визначає ділянку ураження – помутніння стосується передньої або задньої сумки кришталика званої капсулою.

Полярна. В цьому випадку патологія поширюється і на капсулу, і на речовину кришталика – у його переднього або заднього полюса.

Шарувата, або зонулярна. . Поразка розташовується в центрі, в зоні прозорого ядра. При такого різновиду катаракти зір, як правило, значно знижується. Шарувату помутніння кришталика найчастіше буває двостороннім і вважається найпоширенішою формою вродженої катаракти.

Ядерна. Причиною розвитку цієї форми катаракти є спадковість. Патологія поширюється на обидва ока, в області ембріонального ядра.

Повна. Як правило, вражає обидва ока і поєднується з іншими патологіями очної системи дитини (косоокістю, мікрофтальм і т.д.). Мутний кришталик може викликати повну втрату зору.

Ускладнена. Може бути викликана системними важкими захворюваннями – діабет, вірусної краснуху та ін. В основному супроводжується іншими вродженими хворобами організму.

Способи лікування вродженої катаракти у дитини

Після народження малюка проводять офтальмоскопію. В ході такого огляду лікар діагностує катаракту і рівень затемнення проекції диска зорового нерва внаслідок патології. Якщо розміри помутніння кришталика не впливають на розвиток зорової системи дитини, обмежуються наглядом за захворюванням. В іншому випадку, лікування катаракти вимагає хірургічного втручання – офтальмологи рекомендують видаляти новонародженим пошкоджений кришталик і замість нього встановлювати інтраокулярну лінзу. Така операція називається факоемульсифікація і здійснюється методом ультразвуку під загальним наркозом: кришталик перетворюється в рідину і виводиться через мікронадрез. На його місце імплантують спеціальну штучну лінзу, що виконує функцію кришталика. Часто така процедура вимагає подальшої корекції зору – очкової або за допомогою лінз.

 

Справа в тому, що якщо патологія була односторонньою, то після видалення катаракти існує ризик розвитку синдрому «ледачого ока», або амбліопії, у дитини. Так як навіть після операції здорове око бачить краще, і мозок буде вибирати його для сприйняття навколишньої дійсності, а друге око – з менш чіткою картинкою світу, залишається задіяним. Тому після видалення катаракти дітям показана терапія амбліопії, щоб зір розвивалося однаково на обох очах.

 

Важливо! Діагностику та лікування вродженої катаракти у дітей слід проводити на ранніх стадіях. І тут важливу роль у виборі способів усунення хвороби відіграють індивідуальні особливості організму, наприклад, не завжди є показання до факоемусифікації тощо. У мережі медичних центрів «Новий Зір» існує окремий напрямок дитячої офтальмології, фахівці якого мають багаторічний досвід роботи з дітьми різного віку, включаючи новонароджених.

 

В «Новий Зір» проводять консультації, огляди і при необхідності лікування за допомогою сучасного обладнання навіть найскладніших захворювань. Записатися на прийом можна на сайті в розділі «Контакти».

Контакти