Акції та спеціальні пропозиції

Діагностика зору. Знижка до 30% на повне обстеження Детальніше

Спеціальні ціни на лазерну корекцію та лікування катаракти З'ясувати подробиці

Нові послуги! Лазерна корекція Contoura  Лікування Синдрома сухого ока  Блефаропластика

Акційні пропозиції центрів Київ  Харків  Дніпро  Кривий Ріг  Хмельницький  Черкаси  Суми

Трахома

Трахома - специфічний інфекційний кератокон'юнктивіт, що викликається вірусом з групи псіттакозу. Захворювання виникає в результаті перенесення заразного виділення із хворою кон'юнктиви на здорову руками або через забруднені виділеннями предмети. Інкубаційний період 5-14 днів.

Захворювання зазвичай буває двостороннім, починається непомітно для хворого і тільки в рідкісних випадках-гостро, протікає хронічно, характеризується кон'юнктивітом з утворенням фолікулів (зерен) і ураженням рогової оболонки у вигляді поверхневого судинного запалення - пануса. Розпад фолікулів призводить до рубцювання.

У клінічному перебігу трахоми розрізняють 4 стадії. Стадія I - наростання запальних явищ, дифузна інфільтрація, набряк кон'юнктиви з розвитком в ній фолікулів, які мають вигляд мутних сірих зерен, розташованих безладно і глибоко в кон'юнктиві перехідних складок; з'являються початкові ознаки ураження рогівки у вигляді паннуса (рис. 1). Стадія II - на тлі посилення інфільтрації і розвитку фолікулів починається розпад фолікулів і з'являються рубці. Ураження рогівки більш виражено. Стадія III - переважають процеси рубцювання при наявності фолікулів і інфільтрації (рис. 2). Стадія IV (неактивна) - розлите рубцювання ураженої слизової оболонки при відсутності будь-яких запальних явищ в кон'юнктиві і рогівці.

Рис. 1 — трахома I стадії.
Рис. 2 — трахома III стадії з заворотом  і трихізом нижньої повіки.

Специфічне ураження рогівки при трахомі - паннус - починається від верхнього лімба, потім інфільтрація та новостворені судини захоплюють поверхневий шар рогівки.

Діагноз

Для раннього розпізнавання початкової трахоми, стертих її форм і рецидивів захворювання необхідно користуватися оптичними засобами діагностики - бінокулярною лупою при масових оглядах і щілинною лампою для дослідження важких для діагностики випадків. Характерна наявність інфільтрації кон'юнктиви, залучення в процес хряща (трахоматозний псевдоптоз), зміна рогівки (паннус).

Лабораторна діагностика включає 3 види дослідження: зішкріб з кон'юнктиви для виявлення тілець: Провацека - Хальберштедтера, цитологічна картина вмісту фолікула, виділення вірусу. Допоміжне значення має епідеміологічний аналіз, обстеження вогнища.

Прогноз

Трахома у теперішній час сприятлива при своєчасному і правильному лікуванні. При важкій формі і тривалому перебігу трахоми можуть виникати інтенсивні помутніння рогівки зі зниженням зору і грубі поширені рубці в кон'юнктиві. Рубцювання може привести до викривлення хряща, завороту повік і неправильного розташуванню вій (трихіаз). При цьому вії труть рогівку, що призводить до пошкодження її поверхні і сприяє розвитку виразки рогівки. До групи наполегливої трахоми відносять випадки, що не піддаються лікуванню стандартними методами. В основі наполегливої течії трахоми можуть лежати різні фактори: загальні захворювання, зниження опірності організму хворого, алергічні реакції, супутні захворювання повік, кон'юнктиви і слізних шляхів, нерегулярне і неправильне лікування. Трахома, раніше досить поширена на території Росії, у теперішній час як масове захворювання ліквідована. Типові клінічні форми зустрічаються рідко.

Лікування

Хворі з активної трахомою (I-III стадій, рецидиви захворювання) підлягають стаціонарному лікуванню. Лікування проводиться 1% маззю тетрацикліну, еритроміцину або олететрину 4-6 разів на день. Через 1-2 тижні від початку лікування лікарем або спеціально підготовленим середнім медпрацівником проводиться видавлювання (експресія) фолікулів спеціальним пінцетом після знеболювання слизової оболонки закапуванням 0,5% розчину дикаїну або введенням 1% розчину новокаїну під кон'юнктиву. Повіки вивертають і кон'юнктиву здавлюють браншами пінцету. Після експресії закладають мазь антибіотика. Амбулаторне лікування можливе тільки в легких випадках трахоми; мазі антибіотиків застосовують 2-3 рази на день, 1% Дитетрациклінова мазь - 1 раз в день або через день, закапують 1% розчин тетрацикліну гідрохлориду або 10% розчин сульфапіридазин-натрію на полімерній основі 1-2 рази на день.

Після клінічного лікування хворі залишаються на диспансерному обліку і проходять медогляд 4 рази на рік. Профілактика рецидивів трахоми, їх раннє виявлення і лікування особливо важливі при боротьбі з трахомою, так як саме рецидиви трахоми становлять основну кількість серед знову взятих на облік активних випадків трахоми, а нерозпізнані вчасно - можуть бути джерелом поширення інфекції. Кращою профілактикою рецидивів трахоми є своєчасне лікування бактеріальних і вірусних кон'юнктивітів.

Важливою профілактичною мірою є санітарно-просвітня пропаганда, спрямована на дотримання навичок особистої гігієни. Хворий або той, хто вже перехворів трахомою, повинен мати окремий рушник, подушку і т.д.

Оцініть матеріал:  5/5 з 4

ОНЛАЙН-ЗАПИС НА ДІАГНОСТИКУ
(з урахуванням актуальної акційної пропозиції)

* Поля, обов'язкові для заповнення

ЗАПИСАТИСЯ замовити дзвінок ЧАТ