Контакти

Симпатична офтальмія (симпатичне запалення)

Запис на прийом
Що таке симпатичне запалення

Захворювання другого ока, що виникає внаслідок хронічного травматичного іридоцикліту першого ока.

Етіологія

Проникне поранення іншого ока, що ускладнилося уповільненим іридоциклітом, рідше хірургічне втручання на очному яблуці або проривна виразка рогівки.

Патогени

Основну роль в запаленні другого ока відводять аутоімунним реакціям і дії антигенів тканин пошкодженого ока.

Симптоми

Симптоми виникають в різні терміни – від 12-14 днів до декількох місяців і навіть років після травми першого ока. Стерта форма захворювання має характер серозного іридоцикліту і виявляється тільки при біомікроскопії у вигляді набряку ендотелію рогівки і поодиноких преципітатів на її задній поверхні. При вираженому серозному або серозно-фібринозному іри-доцикліті з’являються сльозотеча, світлобоязнь, блефаро-спазм, змішана ін’єкція очного яблука, білуваті або пігментовані преципітати на задній поверхні рогівки, набряк і гіперемія райдужки, поодинокі пігментні відкладення на передній капсулі кришталика, синехії, помутніння склистого тіла. Процес часто поєднується з ней-роретинітом (гіперемія диску зорового нерву, нечіткість його меж, розширення вен), іноді – з вогнищевим хоріоре-тинітом. Зміни в заломлюючих середовищах і сітківці викликають зниження зору.

Лікування

Місцево – мідріатичні засоби у вигляді крапель, мазей, порошку. Кортикостероїди-інсталяції 1% емульсії гідрокортизону 4-5 разів на день, закладання за повіки 0,5% мазі гідрокортизону 3-4 рази на день, субкон’юнктивальні ін’єкції 0,2-0,3 мл 0,5-1% емульсії кортизону (гідрокортизону) або 0,4% розчину дексаметазону. В стадії стихання процесу розсмоктуююча терапія-електрофорез з папаїном, фібринолізином і алое. П’явки на скроню. Антибіотики і сульфаніламіди; пеніцилін по 150 000-200 000 ОД 2-4 рази на добу, на курс 6 000 000-7 000 000 ОД, стрептоміцин по 250 000-500 000 ОД 1-2 рази на добу, на курс 5 000 000-8 000 000 ОД, тетрациклін з ністатином по 100 000 ОД 4 рази на день протягом 5-10 днів, левоміцетин по 0,5 г 3-4 рази на день протягом 5-7 днів, еритроміцин по 0,5 г 4 рази на добу протягом 5 -7 днів, сульфапиридазин по 0,5 г (в перший день 2-4 таблетки, в наступні дні 1-2 таблетки) та інші препарати. Всередину-преднізолон або дексаметазон за схемою. Під час прийому преднізолону рекомендується без сольова дієта зі збільшенням кількості білків, всередину-розчин ацетату калію. Показані також бутадієн по 0,15 г 4 рази на день протягом 2-3 тижнів, димедрол по 0,03 г і глюконат кальцію по 0,5 г 3 рази на день (1 міс).

Прогноз серйозний і залежить від своєчасності лікування. Він більш сприятливий при нейроретиніті і серозном увеїті. Профілактика: своєчасне і правильне лікування проникних поранень ока, його енуклеація в перші 14 днів після поранення при великому пошкодженні, а також при іридоцикліті, гіпотонії, хворобливості при пальпації і зниженні зору до світловідчуття.

ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Контакти