Акції та спеціальні пропозиції

Діагностика зору. Знижка до 30% на повне обстеження Детальніше

Спеціальні ціни на лазерну корекцію та лікування катаракти З'ясувати подробиці

Нові послуги! Лазерна корекція Contoura  Лікування Синдрома сухого ока  Блефаропластика

Акційні пропозиції центрів Київ  Харків  Дніпро  Кривий Ріг  Хмельницький  Черкаси  Суми

Макулодистрофія

Сенільна макулодистрофія

Сенільна макулодистрофія (СМД) - це дегенеративне захворювання макули, центральної частини сітківки. Це найбільш часта причина втрати зору у осіб старше 50 років в індустріально розвинених країнах, і її поширеність зростає з віком. СМД викликається зменшенням просвіту судин судинної оболонки, які живлять сітківку. Ураження судин призводить до кисневого голодування тканини сітківки, потреби якої в поживних речовинах і кисні для вироблення енергії дуже високі. В результаті цього порушується робота макули і, пов'язаний з нею, центральний зір.

Ступінь порушення зору при сенільний макулодистрофії надзвичайно варіабельна. У найважчих випадках СМД викликає повну втрату центрального зору, що робить неможливою будь-яку активність, яка вимагає хороший зір - читання, керування автомобілем. В інших випадках - розвивається незначне спотворення зору. На щастя, СМД не грозить повною сліпотою, оскільки периферичний зір не страждає.

Волога форма сенільної макулодистрофії.

Сенільна макулодистрофії може бути двох видів - вологою або сухою. Волога форма СМД відповідальна за 10% усіх випадків СМД. Вона виникає в результаті утворення нових судин, які намагаються відновити харчування макули, позбавленої нормального кровопостачання. Однак, ці новоутворені судини дуже тендітні та проникні, що викликає кровотечу та набряк навколишніх тканин. Суха макулодистрофія, хоча зустрічається набагато частіше, призводить до меншої та більш поступової втрати зору. Ця форма характеризується прогресуючою атрофією макулярної зони сітківки.

Що викликає сенільну макулодистрофію

Розвиток СМД може бути викликано різними причинами. Такі фактори, як спадковість, вік, харчування, куріння та сонячне опромінення, все можуть відігравати певну роль у появі та прогресуванні дистрофії.

Ознаки макулодистрофії

 • Втрата центрального зору. Вона може бути поступовою у тих, у кого розвивається суха форма, різкою - у разі вологої.
 • Труднощі при читанні та інших заняттях, що вимагають здатність розрізняти дрібні деталі.
 • Спотворений зір. Прямі лінії можуть виглядати вигнутими.

Діагностика

Діагноз передбачається відносно легко при наявності характерних скарг у літнього пацієнта та підтверджується зовнішнім виглядом макули при офтальмоскопії, на фундус-фотографіях і флюоресцинових ангіограмах. Порушення центрального зору визначають при перевірці гостроти зору, збереження функцій макули - електрофізіологічним дослідженням, а наявність спотворень - за допомогою решітки Амслера.

Лікування

Лікування сухої сенільної макулодистрофії з доведеною ефективністю не існує. В окремих випадках вологої форми СМД лазерна коагуляція сітківки (ЛКС) допомагає блокувати проникні новостворені судини, які кровоточать. Однак, при тепловій дії лазеру на судини пошкоджується навколишня та підлягла тканина сітківки, що само по собі може знизити зір. З цієї причини ЛКС призначається з метою не поліпшення, а збереження наявної гостроти зору.

Відносно нещодавно на практиці стала застосовуватися спеціальна форма лазерної терапії вологою СМД, т.зв. фотодинамічна терапія. Вона ґрунтується на внутрішньовенному введенні препарату під назвою вертепорфін (Візудін), який відкладаючись в стінках судин сітківки, вибірково підвищує їх чутливість до лазерного випромінювання хвилі певної довжини. Таким чином лікарі добиваються цілеспрямованої дії на патологічні новостворені судини та зменшують ступінь ушкодження здорових навколишніх тканин. У ретельно проведених порівняльних дослідженнях вчені переконливо довели, що при певних формах вологої СМД фотодинамічна терапія дозволяє зупинити прогресування хвороби та домогтися поліпшення зору.

Крім лазерного лікування, ведеться активна робота зі створення хірургічних методів лікування цього грізного захворювання. Розробляються кілька підходів, в тому числі хірургічне висічення мембрани з новостворених судин під сітківкою, тимчасова відсепарування макули від судинної оболонки, що підлягає, щоб дозволити лазеру добре припекти судини без ризику пошкодження тонкої структури клітин макули, з подальшим поверненням макули на місце, а також пересадка макули на інше місце на судинній оболонці, де відсутні хворі судини. Навіть не фахівцю зрозуміло, наскільки технічно важкими є перераховані маніпуляції: адже мова йде про структури набагато тонші за людську волосину. Тому успіх таких операцій поки непостійний, і в силу цього вони не знайшли до сих пір широкого застосування в офтальмологічній практиці.

Для успішного лікування вологої СМД дуже важлива своєчасна діагностика. Ми з вами можемо допомогти своїм лікарям і, перш за все, самим собі, виявивши ранні зміни в своєму центральному зорі, використовуючи тест з решіткою Амслера.

Роль харчування

Низкою досліджень було показано сильний зв'язок між харчуванням і розвитком сенільної макулодистрофії. Було науково доведено, що люди, в меню яких входить багато фруктів і овочів, особливо листових зелених овочів, рідше страждають на сенільну макулодистрофію. Більш того, антиоксидантні вітаміни А і Е, в яких було чимало в цих продуктах, в поєднанні з цинком сповільнюють прогресування хвороби. Це науковий факт!

Кілька порад пацієнтам

Якщо вам був поставлений діагноз сенільної макулодистрофії, це не привід уходити у хворобу. Ви можете, нехай не набагато, але поліпшити стан своєї макули деякими простими змінами в своєму життєвому укладі.

 • Регулярно перевіряйте свій зір за решіткою Амслера. Це дозволить вчасно виявити зміни в сітківці, що вимагають лікування.
 • Приймайте полівітаміни з цинком. Це доведено уповільнює розвиток захворювання.
 • Включіть у свій раціон листові зелені овочі: шпинат, листову капусту, салат.
 • На сонці завжди одягайте окуляри з захистом від ультрафіолетових променів. Вважається, що ультрафіолет пошкоджує пігментний епітелій сітківки.
 • Киньте палити. Куріння порушує роботу судин, в т.ч. і судин сітківки.
 • Не забувайте про фізичні вправи. Це призводить до загального оздоровлення організму та збільшує ефективність роботи судинної системи.

Поради для полегшення читання:

 • Використовуйте галогенові лампи. Вони дають більш рівномірне освітлення.
 • Надсилайте світло безпосередньо на текст. Це збільшує контрастність літер і, відповідно, їх сприйняття.
 • Використовуйте лупу. Це дозволяє сильно збільшити видимий розмір шрифту.
 • Спробуйте аудіо книги та книги з великим шрифтом. Такі видання можна знайти в спеціалізованих бібліотеках.

Решітка Амслера

Оцініть матеріал:  5/5 з 5

ОНЛАЙН-ЗАПИС НА ДІАГНОСТИКУ
(з урахуванням актуальної акційної пропозиції)

* Поля, обов'язкові для заповнення

ЗАПИСАТИСЯ замовити дзвінок ЧАТ