Контакти

Опіки очей

Запис на прийом
Опіки очей різновид і лікування

Виникають при дії високої температури (термічні опіки) або хімічних речовин (хімічні опіки).

Симптоми

Розрізняють 4 ступені опіку повік, кон’юнктиви та рогівки. При опіках I ступеня (легкі опіки) – гіперемія повік і кон’юнктиви, поверхневе помутніння або ерозія рогівки. Для опіків II ступеня (опіки середньої тяжкості) характерне утворення бульбашок на шкірі повік, поверхневих плівок на кон’юнктиві, які легко знімаються, та поверхневого помутніння рогівки. При опіках III ступеня (важкі опіки) – некроз шкіри повік, глибокі плівки на кон’юнктиві, які не знімаються, та глибоке помутніння на рогівці, яке нагадує «матове скло». Опіки IV ступеня (дуже важкі опіки) відрізняються поширеним некрозом шкіри, кон’юнктиви та склери і дуже глибоким помутнінням рогівки, яка нагадує «порцелянову платівку». Після відторгнення некротичних ділянок оголюється виразкова поверхня, яка заживає з утворенням рубців, що укорочують слизову оболонку. У рогівці залишаються помутніння різної інтенсивності. При важких опіках утворюються зрощення між кон’юнктивою склери та повік (симблефарон). Опіки притому можуть ускладнюватися, іридоцік-літом, вторинною глаукомою, а при інфікуванні – ендофтальмітом.

Лікування

Перша допомога при хімічних опіках очей полягає в багатому промиванні кон’юнктивального мішку водою або слабким (1:5000) розчином перманганату калію. Якщо є можливість, то при опіках лугом пошкоджене око краще промити 2-4% розчином борної кислоти або 0,1% розчином оцтової кислоти, а в разі опіків аніліновим олівцем – 3-5% розчином таніну або 5% розчином аскорбінової кислоти. Частки хімічного речовини, що залишилися в кон’юнктивальному мішку після краплинної анестезії 0,25-0,5% розчином дикаїну, видаляють за допомогою вологого тампона, пінцета або голки. Якщо видалення з поверхневих тканин ока шматочків вапна утруднено, доцільні часті (через кожні 30-60 хв) інстиляції в кон’юнктивальний мішок ЕДТА, який утворює зі сполуками кальцію комплекс, який розчинний та легко вимивається. Після звільнення від хімічної речовини в кон’юнктивальну порожнину вводять дезінфікуючі розчини та мазі. Їх застосовують при термічних опіках очей. Вводять протиправцеву сироватку по Безредке (1500 АЕ). Подальше лікування хворого проводять в стаціонарі. Це лікування має сприяти максимальному збереженню оптичних властивостей рогівки, пригнічення автоімунних реакцій, попередження надлишкової васкуляризації, кон’юнктивальних зрощень, іритів, іридоциклітів, вторинної глаукоми та катаракти.

Прогноз при опіках органу зору I та II ступеня, як правило, сприятливий. Опіки III і IV ступеня нерідко призводять до змін становища краю повік, симблефарону, більм рогівки, що різко знижують зір.

Профілактика

Захист очей на виробництві від хімічних шкідників і високої температури.

Хімічний опік очей

Це може статися за мить. Хімічні опіки трапляються не тільки на виробництві. У багатьох вдома є чимало побутових засобів, контакт яких з очима являє велику небезпеку для зору.

Характер опіку залежить від того, яку реакцію середовища має агент, що ушкоджує – лужну або кислотну. Лужні розчини більш руйнівні, ніж кислотні через свою здатність проникати крізь біологічні тканини. Кислоти викликають сильний опік на поверхні ока, згортаючи (коагулюючи) білки. Утворюється щільний струп, який створює певну перешкоду на шляху подальшого поширення кислоти всередину ока.

Часто різниця між серйозним, але виліковні опіком і безповоротною втратою зору визначається знанням принципів надання першої допомоги.

Зверніть увагу на помутнілу рогівку та запалену кон’юнктиву.

Лужні хімікати

  • Вапно (цемент, штукатурка, вапняні білила, хлорне вапно).
  • Засоби для очищення кухонних плит, раковин і унітазів.
  • Засоби для полірування металевих поверхонь.
  • Нашатирний спирт.

Кислотні хімікати

  • Оцтова кислота.
  • Акумуляторна рідина (сірчана кислота).

.

Термінова допомога

Після потрапляння хімічного опіку в око насамперед необхідно негайно, протягом декількох секунд почати промивання очей водою! На виробництві повинні бути передбачені спеціальні пристрої для промивання очей. Якщо нещасний випадок стався вдома, почніть промивати око негайно та підготуйтеся до транспортування потерпілого в найближчу поліклініку, очну лікарню або травматологічний пункт.

Зручний спосіб для промивання очей в домашніх умовах полягає в наступному. Пацієнт тримає голову над раковиною оком, яке потрібно промивати, догори, а той, хто допомагає йому ллє водопровідну холодну воду зі склянки або кухля. Важливо, щоб повіки при промиванні акуратно підтримували у відкритому стані. Це робиться з метою повного вимивання пошкоджуючої речовини з кон’юнктивальної порожнини, оскільки в склепіннях кон’юнктиви вона може затриматися. Для розкриття повік зручно скористатися сухим носовою хусткою або рушником, оскільки вологі повіки вислизають з пальців. Продовжуйте рясно промивати уражене око(чі) протягом приблизно 20 хвилин.

Перша спеціалізована допомога

Якщо можливо, візьміть з собою до лікаря ємність, де знаходилася шкідлива речовина. Тип хімічної речовини, його концентрація та складові інгредієнти можуть дати лікареві важливу інформацію, необхідну для лікування. Лікар може продовжити промивання, щоб максимально розвести концентрацію пошкоджуючої речовини. Око може бути уважно оглянуто, щоб виявити ступінь опіку та чужорідні тіла, які могли в ньому виявитися.

Профілактика

Найкраща перша допомога при опіку, як відомо, це його профілактика. Неухильно дотримуйтесь наступних правил:

  • Уважно вивчайте вказівки по застосуванню та попередження на упаковці хімічної речовини, перш ніж почати його використовувати.
  • При використанні небезпечних хімікатів завжди одягайте захисні окуляри.
  • Відвертайтеся, коли заливаєте в раковину засіб для очищення стоку.

Шанси на відновлення корисного зору після хімічного опіку очей залежать від виду та ступеню пошкодження. Однак, знання того, як почати лікування в домашніх умовах сильно підвищують ймовірність успішного результату

ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Контакти