Контакти

Макулярний отвір

Запис на прийом
Що таке Макулярний отвір (макулярний розрив сітківки)

Макулярний отвір – це дефект в центральній частині сітківки, що виникає як наслідок травми ока та деяких його захворювань. Але найчастіше всього утворення отвору в макулі відбувається в результаті старіння.

Склисте тіло, що заповнює око зсередини, щільно спаяне з сітківкою в певних її областях, в тому числі і в області макули. З віком склисте тіло розріджується та відшаровується від сітківки (відшарування склистого тіла). Іноді з’єднання склистого тіла з сітківкою в області макули зберігається, тоді як в інших місцях їх поділ відбувся повністю. У таких ситуаціях створюється механічна тяга на макулу, яка і призводить до її відриву та утворення отвору в сітківці.

Частий розвиток макулярного отвору відбувається поступово. При цьому перш за все страждає центральний зір, оскільки макула в сітківці якраз за нього і відповідає. Іноді утворюються часткові отвори, коли тільки більш внутрішні (ближні до склистого тіла) шари макули відриваються. Ступінь зниження гостроти зору залежить від площі ураження та його глибини. При великих повних (тобто захоплюючих всі шари) отворах може відбуватися повна втрата центрального зору.

Ознаки (симптоми)

  • Поганий центральний зір.
  • Спотворений зір (прямі лінії виглядають як вигнуті).
  • Труднощі при читанні та інших заняттях, що вимагають здатності розрізняти дрібні деталі.
  • Сіра зона в центральному полі зору.
  • Сліпа пляма в центрі.

Діагностика

Для оцінки стану макули проводять перевірку гостроти зору, тестування на решітці Амслера, офтальмоскопію та вивчення електричних функцій сітківки. Крім того, останнім часом з’явилася можливість проводити оптичну когерентну томографію, що дозволяє бачити макулу в розрізі. На цьому дослідженні при часткових макулярних отворах часто вдається побачити волокна склистого тіла, прикріплених до шматочку макули, що відривається.

Лікування

Деякі макулярні отвори закриваються самостійно та не потребують лікування. Але в більшості випадків потрібна хірургічна операція, щоб закрити отвір і поліпшити зір. Макулярні отвори лікуються хірургічно. Під час операції хірург через маленькі розрізи акуратно видаляє склисте тіло. Це називається вітректомія.

Пляшечка спеціального газу вводиться в око, щоб протягом декількох днів до його розсмоктування на макулу проявлявся легкий тиск. У багатьох випадках пацієнту повертається корисний зір після того, як пляшечка газу розсмоктується, і око загоюється.

ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Контакти