Тільки у грудні!
Лікування катаракти зі знижкою -30% на друге око!
умови акції
Лечение дальнозоркости у детей

Лікування далекозорості у дітей

Навіть найяскравіша і цікава іграшка поруч з малюком, не привертає його уваги? Поспостерігайте за дитиною пильніше, можливо, причина в далекозорості. При наявності цієї патології ближні предмети здаються йому нечіткими і розмитими. Чому це відбувається і як це можна вилікувати, дізнаєтеся з нашого матеріалу.
Записатися на прийом

Детальніше про Лікування далекозорості у дітей

Світ очима дитини: лікування далекозорості у дітей

лікування далекозорості у дітей

Навіть найяскравіша і цікава іграшка поруч з малюком, не привертає його уваги? Поспостерігайте за дитиною пильніше, можливо, причина в далекозорості. При наявності цієї патології ближні предмети здаються йому нечіткими і розмитими. Чому це відбувається і як це можна вилікувати, дізнаєтеся з нашого матеріалу.

Далекозорість у дітей: коли норма перетворюється в аномалію?

Гіперметропія (медична назва далекозорості) виникає через те, що промені світла, проникаючи крізь оптику ока, концентруються не на сітківці, а в просторі за нею. Звідси – розфокус зображення ближніх предметів. Гарна новина в тому, що для всіх немовлят далекозорість (або гіперметропія) – це фізіологічна норма.

Цю зорову аномалію у новонароджених викликає не до кінця сформована оптична система: коротка переднєзадня вісь очного яблука, менший, в порівнянні з дорослими, діаметр рогівки. До речі, у новонародженого рогівка має найбільш сильну заломлюючу здатність. Протягом перших трьох років життя око зростає, збільшується в довжині і разом з цим знижується ступінь далекозорості. Вважається, що до 7 років зір повністю нормалізується.

Підступність патології в тому, що батьки не завжди знаходять причину дитячої роздратованості, відсутність фокусування уваги, втоми, – в погіршені зору. Втім, чим раніше буде діагностовано далекозорість, тим ефективніше її можна скорегувати, і краще це зробити в дошкільному віці. Тому перевірки у офтальмолога потрібно проходити регулярно, навіть якщо дитина не скаржиться на погіршення зору.

«Мама, я тебе погано бачу»: симптоми і причини далекозорості у дітей

Крім фізіологічної далекозорості, властивої всім малюкам, також може бути вроджена далекозорість у дітей (обумовлена спадковістю або особливостями розвитку та будови ока), або протікати у прихованій формі. Залежно від ступеню важкості захворювання розрізняють три типи дитячої далекозорості.

 • 1 ступінь, до 2 дптр – слабка
 • 2 ступінь, від 2.25 до 5 дптр – середня
 • 3 ступінь, від 5.25 дптр – висока

Залежно від віку дитини, наявності або відсутності косоокості і ступеня далекозорості, лікар визначає доцільність призначення очкової корекції.

Діагностика далекозорості у дітей

діагностика далекозорості у дітей

З перших днів життя дитини головними діагностами можливих патологій є спостережні батьки. Саме вони, помітивши будь-які порушення в поведінці і самопочутті малюка, повинні бути ініціаторами позапланового огляду у лікаря-офтальмолога.

Планові огляди в 3 міс. 1 рік, і щорічні візити з діагностичною метою.

Методи діагностики залежать від віку дитини. Але в будь-якому випадку досвідчений фахівець для початку поцікавиться у батьків способом життя малюка, наскільки швидко він втомлюється і від якого виду діяльності, як часто скаржиться на погане самопочуття, замикається чи в собі та інше. Якщо мова про школяра, то сигналом про те, що розвивається далекозорість можуть бути проблеми з читанням книг, але при цьому син або дочка будуть без проблем і з цікавістю читати яскраві вивіски на вулиці.

Однак точний діагноз може встановити тільки офтальмолог, провівши ряд досліджень:

 • тестування за допомогою картинок і таблиць з буквами, що визначають відстань, на яку дитина бачить
 • вимір здатності ока заломлювати світлові промені. Проводиться шляхом застосування очних крапель для розширення зіниці і виключення акомодації – можливості розрізняти предмети на різних відстанях
 • в певних випадках знадобиться скіаскопія і ретіноскопи – методи об’єктивного дослідження рефракції (процесів заломлення світлових променів)

Важливо! Тільки лікар може визначити наявність і ступінь далекозорості, тому мінімум раз на рік необхідні огляди у спеціаліста, незалежно від симптоматики.

Способи лікування далекозорості у дітей

До повноліття корекцію гіперметропії у дітей проводять за допомогою консервативних методів – із застосуванням окулярів, контактних лінз, спеціальних вправ, а також апаратного лікування.

Оптимальний варіант для дітей – очкова або контактна корекція. Лікар виписує окуляри з необхідними діоптріями лінз для поліпшення гостроти зору. При цьому для дошкільнят та дітей шкільного віку носити і доглядати за окулярами не складе труднощів. Лінзи краще для дітей старшого віку.

Апаратне лікування далекозорості у дітей, або плеоптіка, також вважається ефективною для корекції далекозорості, тим більше вона проводиться в ігровій формі і не викликає психологічного дискомфорту у дітей. Перевага цього методу – не вимагає носіння окулярів і помітно покращує мікроциркуляцію в тканинах ока, стимулює гостроту зору. Плеоптіка рекомендують дітям від 3 років. Лікування далекозорості у дітей може становити кілька курсів з паузами до 6 місяців.

Як правило, після 18 років впоратися з далекозорістю допомагає лазерна корекція, а в окремих випадках потрібне інше оперативне втручання.

Важливо! Дитяча далекозорість, як правило, добре піддається корекції, особливо при ранній діагностиці. Лікування дозволяє досягти високої гостроти зору, а от якщо запустити хворобу, то не виключено розвиток косоокості або амбліопії – патології, при якій одне око практично не виконує свої функції.

Профілактика далекозорості у дітей

Як і будь-які інші захворювання органів зору, розвитку далекозорості у дітей можна запобігти, адже до негативних наслідків часто призводять нешкідливі щоденні звички. Тому щоб очі не відчували надмірних навантажень, важливо дотримуватися таких профілактичних заходів:

 • Стежити за кількістю часу, проведеного біля екрану телевізора, комп’ютера і телефону;
 • Харчуватися збалансовано, включаючи продукти, збагачені вітамінами А, Е, С, а також групи В;
 • Робити паузи при читанні і листі, а уроками займатися при хорошому освітленні, віддаючи перевагу променям природного світла над штучним;
 • Чергувати періоди зорових навантажень з активним способом життя, прогулянками або іграми на природі;
 • Займатися гімнастикою для очей, але тільки тими вправами, які порадить лікар;
 • Раз на рік проходити профілактичний огляд у офтальмолога.

Про всі ці заходи слід пам’ятати і дітям, і дорослим, оскільки після 40 років багато хто схильний до розвитку вікової далекозорості.

У мережі клінік «Новий Зір» завжди готові проконсультувати і провести огляд пацієнтів будь-якого віку. Фахівці напрямки дитячої офтальмології знайдуть спільну мову з малюками, проведуть професійну діагностику органів зору і запропонують оптимальні методи корекції із застосуванням сучасних розробок. Записатися на консультацію або отримати відповіді на питання ви можете за телефонами, вказаними в розділі «Контакти».

Вартість лікування

Вартість лікування далекозорості у дитини залежить від ступеня складності захворювання і розраховується індивідуально після проходження діагностики та отримання повної картини захворювання.

Перевірка зору онлайн
Самодіагностика захворювань очей
Мене турбує
Переглянути центри Новий Зір
на карті України
Київ
Київ, вул. Глибочицька, 17
тел.: +38 (044) 230-80-80
тел.: +38 (068) 716-80-80
Сторінка центру
Харків
Харків, вул. Максиміліанівська, 14
тел.: МЕД.ЦЕНТР: +38 (057) 720-92-20
тел.: +38 (050) 300-88-05
тел.: +38 (098) 802-47-14
тел.: ОПТИКА: +38 (098) 424-08-08
Сторінка центру
Дніпро
Дніпро, вул. В. Жуковського, 21а
тел.: МЕД.ЦЕНТР: +38 (056) 374-06-06
тел.: +38 (067) 625-06-06
тел.: +38 (050) 386-06-06
тел.: ОПТИКА: +38 (098) 550-10-08
Сторінка центру
Кривий Ріг
Кривий Ріг, вул. Церковна, 10
тел.: МЕД.ЦЕНТР: +38 (056) 462-02-62
тел.: +38 (068) 262-02-62
тел.: ОПТИКА: +38 (097) 573-15-02
Сторінка центру
Хмельницький
Хмельницький, вул. Чорновола, 108
тел.: +38 (0382) 70-01-06
тел.: +38 (067) 402-18-73
тел.: ОПТИКА: +38 (067) 537-52-30
Сторінка центру
Черкаси
Черкаси, вул. Чайковського, 49/1
тел.: МЕД.ЦЕНТР: +38 (0472) 59-01-50
тел.: +38 (067) 470-93-00
тел.: ОПТИКА: +38 (098) 428-94-64
Сторінка центру
Суми
Суми, вул. Г.Кондратьєва, 211б
тел.: МЕД.ЦЕНТР: +38 (0542) 66-33-33
тел.: +38 (050) 32-77-900
тел.: +38 (098) 32-77-900
тел.: ОПТИКА: +38 (067) 187-97-14
Сторінка центру
Записатися на консультацію

  Для запису онлайн Записатись