Акції та спеціальні пропозиції

Діагностика зору. Знижка -30% на повне обстеження Детальніше

Спеціальні ціни на лазерну корекцію та лікування катаракти З'ясувати подробиці

Нові послуги! Лазерна корекція Contoura  Лікування Синдрома сухого ока  Блефаропластика

Акційні пропозиції центрів Київ  Харків  Дніпро  Кривий Ріг  Хмельницький  Черкаси  Суми

Лікування амбліопії у дітей

Хворобою «ледачого ока» або амбліопією страждає приблизно 3% всього дитячого населення в світі. Це захворювання дуже підступне й небезпечно. Чому? Справа в тому, що цю недугу неможливо визначити візуально. Дитина росте, розвивається, і батьки часто навіть не підозрюють, що у дитини поганий зір. А виною всьому виявляється амблиопия.

Амбліопія у дітей

амбліопія у дітей

Амбліопія - це захворювання, при якому дитина погано бачить на одне або два ока в результаті, практично, повної їх бездіяльності.

Чому так відбувається? Наше око виглядає як лінза фотоапарата, воно вловлює світло і передає інформацію в мозок, а той уже аналізує дані, створює зображення і керує розвитком зору. Якщо око дитини не працює належним чином, і не дає інформацію мозку, той з часом виключає його зі сфери впливу і «працює» зі здоровим оком.

І виходить так, що хоча око дитини ззовні знаходиться в прекрасній формі, але насправді майже не розвивається, а залишається на тому ж рівні, що і при народженні.

Тобто можна сказати, що амбліопія - це порушення роботи одного або двох очей, яке в результаті призводить до збоїв в області мозку, що відповідає за зір. Часто амбліопія розвивається на тлі інших захворювань, таких як косоокість, короткозорість, далекозорість, астигматизм або вроджена катаракта.

Причини розвитку амбліопії у дитини

Амбліопія властива дитячому віку і пов'язана з тим, що зорова система при народженні ще не сформована до кінця. І якщо в оці малюка є якась перешкода для нормального розвитку, то розвивається амбліопія. Причини розвитку амбліопії можна розділити на:

Функціональні причини

 • Око, що косить;
 • Дефокусоване око (аметропія, ністагм, анізометропія);
 • Депривація ока (птоз)

Органічні причини:

 • Помутніння оптичної системи ока (лейкома, катаракта та ін.);
 • Органічні пошкодження фавеоли (токсоплазмоз);
 • Патологія зорових шляхів.

Також, ризик розвитку амбліопії у дітей підвищують такі фактори, як: недоношеність дитини, відставання в рості і вазі, церебральний параліч і спадковість.

Як розвивається амбліопії? Очна система крихти після народження ще не сформована і бачить погано. З ростом дитини в силу перерахованих причин око не розвивається, можна сказати «лінується» і приймає менше участі в зоровому процесі. Нечіткі, розмиті сигнали, які надходять від ока, що погано бачить, в мозок, перестають їм сприйматися, і «слабке» око виявляється на другому плані.

Діагностика амбліопії у дітей

діагностика амбліопії у дітей

Амбліопія або хвороба «ледачого ока» - це захворювання, при якому дитина ніколи не скаже, що погано бачить, тому що вона не знає, як може бути по-іншому. І окуліст в дитячій поліклініці при поверхневому огляді теж не завжди може визначити захворювання. В результаті буває так, що амбліопію у дитини виявляють тільки перед школою, коли вилікувати захворювання - завдання більш складне.

Тому так важливо, починаючи з трьох місяців, пройти діагностичне обстеження зору в спеціалізованій офтальмологічній клініці. Так, в офтальмологічному центрі «Новий Зір» комплексний огляд зору у дитини включає в себе діагностику на новітніх сучасних апаратах з обов'язковим розширенням зіниці шляхом закапування спеціальних крапель. Тільки так лікар-офтальмолог може оглянути очне дно дитини і поставити правильний діагноз.

Як батьки можуть запідозрити амбліопію у дитини

Про те, що у дитини є проблеми із зором і, зокрема, амбліопія, можна запідозрити при читанні книги або перегляді телевізора / планшета. Малюк змушений постійно закривати одне око або примруживатися, щоб хоч якось сфокусуватися на зображенні. При амбліопії людина погано бачить об'ємні предмети, не здатна оцінити відстань до них, часто дезорієнтована в просторі, незграбна, розсіяна.

Якщо всі ці симптоми спостерігаються у вашої дитини або вона постійно мружиться, розглядаючи предмети вдалині, тримає голову нахиленою, щоб щось побачити, тоді обов'язково зверніться до офтальмолога, щоб не упустити дорогоцінний час.

Розрізняють такі види амбліопії

Амбліопія - це багатопричинне захворювання, тому і видів його існує багато.

Розрізняють такі основні види амбліопії:

Дизбінокулярна амбліопія - розвивається при косоокості. У цьому випадку зображення часто двоїться, і щоб нівелювати цей ефект, мозок сприймає інформацію тільки від здорового ока. А зір на другому оці залишається в первісному вигляді і око не розвивається.

Анізометропічна амбліопія - цей вид захворювання розвивається в тому випадку, якщо різниця в оптичній силі очей досить велика (більше 3 діоптрій). В такому випадку мозок вибирає свого фаворита - око, що краще бачить - і працює з ним.

Обскураційна амбліопія - це вид амбліопії найгірше піддається коригуванню і виникає в тому випадку, якщо на шляху до хорошого зору у ока/очей є перешкода.

Перешкодами для нормального розвитку ока стають:

 • Птоз
 • Катаракта, в тому числі вроджена
 • Травма ока
 • Більмо на оці
 • Порушення в роботі рухових м'язів ока та ін.

При такому вигляді амбліопії, навіть після усунення порушення, зір хоч і поліпшується, але все одно залишається поганим.

Рефракційна амбліопія — цей вид амбліопії зустрічається найбільш часто. В даному випадку причиною розвитку амбліопії може стати наявність у дитини астигматизму, далекозорості або міопії. Чим раніше почати лікування цих очних захворювань, тим краще прогнози щодо лікування амбліопії.

Істерична амбліопія - розвиток цього захворювання пов'язане з психологічною травмою. Починається воно раптово і часто після найсильнішого емоційного потрясіння. Цей вид амбліопії притаманний в основному дорослим і є оборотним процесом.

Підводячи підсумок, хочеться сказати, що різні види амбліопії мають загальні симптоми, на які важливо звернути увагу. Ці ознаки повинні насторожити батьків і мотивувати їх швидше записати дитину на діагностику зору в спеціалізований офтальмологічний центр.

Лікування амбліопії у дітей

Якщо амбліопія виявлена ​​рано, то захворювання успішно лікується.

Способи лікування амбліопії

1. Очкова корекція. Грамотний підбір окулярів лікарем-офтальмологом - це вже пів-справи. Носити окуляри потрібно кожен день, тоді «ледаче око» буде включатися в роботу, і поступово зір буде поліпшуватися.

2. Корекція контактними лінзами. Сучасні досягнення офтальмології дозволяють підібрати лінзи для носіння навіть малюкам.

3. Оклюзія кращого ока. Закриваючи здорове око, ми механічно придушуємо зір в «кращому» оці і інформація в мозок надходить від «ледачого ока». Око працює і поступово зір поліпшується.

4. Апаратне лікування. У дитячому відділенні спеціалізованого офтальмологічного центру обов'язково є апарати, такі як «Амбліокор», які призначені для вирішення цієї проблеми.

Якщо у дитини є косоокість, катаракта або опущення повіки, то спочатку проводять хірургічне лікування основного захворювання, а потім вже займаються амбліопією.

І звичайно, лікування амбліопії бажано доповнити масажем або гімнастикою для комірцевої зони, це покращує кровопостачання судин ока. Плюс, не зайвими будуть для зору і вітаміни групи В.

Фактори, які впливають на ефективність лікування

 • Вік виникнення амбліопії;
 • Вік, коли амбліопія діагностована;
 • Вік, коли розпочато лікування амбліопії;
 • Ступінь амбліопії;
 • Вид амбліопії;
 • Виконання рекомендацій лікаря.

Що дає лікування амбліопії у дітей

На жаль, амбліопія не проходить сама собою і дитина не може її перерости. В результаті, якщо око не бере участі в зоровому процесі, то мозок перестає його контролювати і може розвинутися косоокість. А в дорослому житті, це захворювання вилікувати набагато складніше.

Невилікувана амбліопія може мати вплив на вибір професії в майбутньому. Існують специфічні вимоги до гостроти зору і бінокулярного зору в різних областях, таких як військова справа, авіація, хірургія. Тому дуже важливо лікувати амбліопію, навіть якщо захворювання виявлено в більш пізньому віці.

Профілактика амбліопії у дітей

профілактика амбліопії у дітей

Щоб зір у дитини розвивалося правильно, і в дорослому житті він був успішною активною незалежною людиною, дуже важливо з перших днів життя подбати про здоров'я його очей. Перший огляд у офтальмолога потрібно запланувати, коли дитині виповниться 3 місяці, потім у півроку, в 3 роки і щороку.

При виявленні і діагностуванні амбліопії, батькам важливо не пускати розвиток захворювання на самоплив. Якщо дитині призначені окуляри або лінзи, значить, цю рекомендацію потрібно обов'язково виконувати.

І звичайно, малюкові у якого встановлено діагноз амбліопія, потрібно щороку (якщо лікар не призначив частіше) проходити огляд у лікаря-офтальмолога в спеціалізованому офтальмологічному центрі, такому як «Новий Зір». У нас вам можуть надати всі найсучасніші методики діагностики зору, а лікування дитині підбере компетентний лікар-офтальмолог.

Подбайте про зір дитини з перших днів її життя!

Оцініть матеріал:  0/5 з 0

ОНЛАЙН-ЗАПИС НА ДІАГНОСТИКУ
(з урахуванням актуальної акційної пропозиції)

* Поля, обов'язкові для заповнення

ЗАПИСАТИСЯ замовити дзвінок ЧАТ