Лікування амбліопії у дітей

Хворобою «ледачого ока» або амбліопією страждає приблизно 3% всього дитячого населення в світі. Це захворювання дуже підступне й небезпечно. Чому? Справа в тому, що цю недугу неможливо визначити візуально. Дитина росте, розвивається, і батьки часто навіть не підозрюють, що у дитини поганий зір. А виною всьому виявляється амблиопия.
Записатися на прийом

Детальніше про Лікування амбліопії у дітей

Лікування амбліопії у дітей

Амбліопія у дітей

Амбліопія – це захворювання, при якому дитина погано бачить на одне або два ока в результаті, практично, повної їх бездіяльності.

Чому так відбувається? Наше око виглядає як лінза фотоапарата, воно вловлює світло і передає інформацію в мозок, а той уже аналізує дані, створює зображення і керує розвитком зору. Якщо око дитини не працює належним чином, і не дає інформацію мозку, той з часом виключає його зі сфери впливу і «працює» зі здоровим оком.

І виходить так, що хоча око дитини ззовні знаходиться в прекрасній формі, але насправді майже не розвивається, а залишається на тому ж рівні, що і при народженні.

Тобто можна сказати, що амбліопія – це порушення роботи одного або двох очей, яке в результаті призводить до збоїв в області мозку, що відповідає за зір. Часто амбліопія розвивається на тлі інших захворювань, таких як косоокість, короткозорість, далекозорість, астигматизм або вроджена катаракта.

Причини розвитку амбліопії у дитини

Амбліопія властива дитячому віку і пов’язана з тим, що зорова система при народженні ще не сформована до кінця. І якщо в оці малюка є якась перешкода для нормального розвитку, то розвивається амбліопія. Причини розвитку амбліопії можна розділити на:

Функціональні причини

 • Око, що косить;
 • Дефокусоване око (аметропія, ністагм, анізометропія);
 • Депривація ока (птоз)

Органічні причини:

 • Помутніння оптичної системи ока (лейкома, катаракта та ін.);
 • Органічні пошкодження фавеоли (токсоплазмоз);
 • Патологія зорових шляхів.

Також, ризик розвитку амбліопії у дітей підвищують такі фактори, як: недоношеність дитини, відставання в рості і вазі, церебральний параліч і спадковість.

Як розвивається амбліопії? Очна система крихти після народження ще не сформована і бачить погано. З ростом дитини в силу перерахованих причин око не розвивається, можна сказати «лінується» і приймає менше участі в зоровому процесі. Нечіткі, розмиті сигнали, які надходять від ока, що погано бачить, в мозок, перестають їм сприйматися, і «слабке» око виявляється на другому плані.

Діагностика амбліопії у дітей

Амбліопія або хвороба «ледачого ока» – це захворювання, при якому дитина ніколи не скаже, що погано бачить, тому що вона не знає, як може бути по-іншому. І окуліст в дитячій поліклініці при поверхневому огляді теж не завжди може визначити захворювання. В результаті буває так, що амбліопію у дитини виявляють тільки перед школою, коли вилікувати захворювання – завдання більш складне.

Тому так важливо, починаючи з трьох місяців, пройти діагностичне обстеження зору в спеціалізованій офтальмологічній клініці. Так, в офтальмологічному центрі «Новий Зір» комплексний огляд зору у дитини включає в себе діагностику на новітніх сучасних апаратах з обов’язковим розширенням зіниці шляхом закапування спеціальних крапель. Тільки так лікар-офтальмолог може оглянути очне дно дитини і поставити правильний діагноз.

Як батьки можуть запідозрити амбліопію у дитини

Про те, що у дитини є проблеми із зором і, зокрема, амбліопія, можна запідозрити при читанні книги або перегляді телевізора / планшета. Малюк змушений постійно закривати одне око або примруживатися, щоб хоч якось сфокусуватися на зображенні. При амбліопії людина погано бачить об’ємні предмети, не здатна оцінити відстань до них, часто дезорієнтована в просторі, незграбна, розсіяна.

Якщо всі ці симптоми спостерігаються у вашої дитини або вона постійно мружиться, розглядаючи предмети вдалині, тримає голову нахиленою, щоб щось побачити, тоді обов’язково зверніться до офтальмолога, щоб не упустити дорогоцінний час.

Розрізняють такі види амбліопії

Амбліопія – це багатопричинне захворювання, тому і видів його існує багато.

Розрізняють такі основні види амбліопії:

Дизбінокулярна амбліопія – розвивається при косоокості. У цьому випадку зображення часто двоїться, і щоб нівелювати цей ефект, мозок сприймає інформацію тільки від здорового ока. А зір на другому оці залишається в первісному вигляді і око не розвивається.

Анізометропічна амбліопія – цей вид захворювання розвивається в тому випадку, якщо різниця в оптичній силі очей досить велика (більше 3 діоптрій). В такому випадку мозок вибирає свого фаворита – око, що краще бачить – і працює з ним.

Обскураційна амбліопія – це вид амбліопії найгірше піддається коригуванню і виникає в тому випадку, якщо на шляху до хорошого зору у ока/очей є перешкода.

Перешкодами для нормального розвитку ока стають:

 • Птоз
 • Катаракта, в тому числі вроджена
 • Травма ока
 • Більмо на оці
 • Порушення в роботі рухових м’язів ока та ін.

При такому вигляді амбліопії, навіть після усунення порушення, зір хоч і поліпшується, але все одно залишається поганим.

Рефракційна амбліопія — цей вид амбліопії зустрічається найбільш часто. В даному випадку причиною розвитку амбліопії може стати наявність у дитини астигматизму, далекозорості або міопії. Чим раніше почати лікування цих очних захворювань, тим краще прогнози щодо лікування амбліопії.

Істерична амбліопія – розвиток цього захворювання пов’язане з психологічною травмою. Починається воно раптово і часто після найсильнішого емоційного потрясіння. Цей вид амбліопії притаманний в основному дорослим і є оборотним процесом.

Підводячи підсумок, хочеться сказати, що різні види амбліопії мають загальні симптоми, на які важливо звернути увагу. Ці ознаки повинні насторожити батьків і мотивувати їх швидше записати дитину на діагностику зору в спеціалізований офтальмологічний центр.

Лікування амбліопії у дітей

Якщо амбліопія виявлена ​​рано, то захворювання успішно лікується.

Способи лікування амбліопії

1. Очкова корекція. Грамотний підбір окулярів лікарем-офтальмологом – це вже пів-справи. Носити окуляри потрібно кожен день, тоді «ледаче око» буде включатися в роботу, і поступово зір буде поліпшуватися.

2. Корекція контактними лінзами. Сучасні досягнення офтальмології дозволяють підібрати лінзи для носіння навіть малюкам.

3. Оклюзія кращого ока. Закриваючи здорове око, ми механічно придушуємо зір в «кращому» оці і інформація в мозок надходить від «ледачого ока». Око працює і поступово зір поліпшується.

4. Апаратне лікування. У дитячому відділенні спеціалізованого офтальмологічного центру обов’язково є апарати, такі як «Амбліокор», які призначені для вирішення цієї проблеми.

Якщо у дитини є косоокість, катаракта або опущення повіки, то спочатку проводять хірургічне лікування основного захворювання, а потім вже займаються амбліопією.

І звичайно, лікування амбліопії бажано доповнити масажем або гімнастикою для комірцевої зони, це покращує кровопостачання судин ока. Плюс, не зайвими будуть для зору і вітаміни групи В.

Фактори, які впливають на ефективність лікування

 • Вік виникнення амбліопії;
 • Вік, коли амбліопія діагностована;
 • Вік, коли розпочато лікування амбліопії;
 • Ступінь амбліопії;
 • Вид амбліопії;
 • Виконання рекомендацій лікаря.

Що дає лікування амбліопії у дітей

На жаль, амбліопія не проходить сама собою і дитина не може її перерости. В результаті, якщо око не бере участі в зоровому процесі, то мозок перестає його контролювати і може розвинутися косоокість. А в дорослому житті, це захворювання вилікувати набагато складніше.

Невилікувана амбліопія може мати вплив на вибір професії в майбутньому. Існують специфічні вимоги до гостроти зору і бінокулярного зору в різних областях, таких як військова справа, авіація, хірургія. Тому дуже важливо лікувати амбліопію, навіть якщо захворювання виявлено в більш пізньому віці.

Профілактика амбліопії у дітей

Щоб зір у дитини розвивалося правильно, і в дорослому житті він був успішною активною незалежною людиною, дуже важливо з перших днів життя подбати про здоров’я його очей. Перший огляд у офтальмолога потрібно запланувати, коли дитині виповниться 3 місяці, потім у півроку, в 3 роки і щороку.

При виявленні і діагностуванні амбліопії, батькам важливо не пускати розвиток захворювання на самоплив. Якщо дитині призначені окуляри або лінзи, значить, цю рекомендацію потрібно обов’язково виконувати.

І звичайно, малюкові у якого встановлено діагноз амбліопія, потрібно щороку (якщо лікар не призначив частіше) проходити огляд у лікаря-офтальмолога в спеціалізованому офтальмологічному центрі, такому як «Новий Зір». У нас вам можуть надати всі найсучасніші методики діагностики зору, а лікування дитині підбере компетентний лікар-офтальмолог.

Подбайте про зір дитини з перших днів її життя!

Перевірка зору онлайн
Самодіагностика захворювань очей
Мене турбує
Переглянути центри Новий Зір
на карті України
Київ
Київ, вул. Глибочицька, 17
тел.: +38 (044) 230-80-80
тел.: +38 (068) 716-80-80
Сторінка центру
Харків
Харків, вул. Максиміліанівська, 14
тел.: МЕД.ЦЕНТР: +38 (057) 720-92-20
тел.: +38 (050) 300-88-05
тел.: +38 (098) 802-47-14
тел.: ОПТИКА: +38 (098) 424-08-08
Сторінка центру
Дніпро
Дніпро, вул. В. Жуковського, 21а
тел.: МЕД.ЦЕНТР: +38 (056) 374-06-06
тел.: +38 (067) 625-06-06
тел.: +38 (050) 386-06-06
тел.: ОПТИКА: +38 (098) 550-10-08
Сторінка центру
Кривий Ріг
Кривий Ріг, вул. Церковна, 10
тел.: МЕД.ЦЕНТР: +38 (056) 462-02-62
тел.: +38 (068) 262-02-62
тел.: ОПТИКА: +38 (097) 573-15-02
Сторінка центру
Хмельницький
Хмельницький, вул. Чорновола, 108
тел.: +38 (0382) 70-01-06
тел.: +38 (067) 402-18-73
тел.: ОПТИКА: +38 (067) 537-52-30
Сторінка центру
Черкаси
Черкаси, вул. Чайковського, 49/1
тел.: МЕД.ЦЕНТР: +38 (0472) 59-01-50
тел.: +38 (067) 470-93-00
тел.: ОПТИКА: +38 (098) 428-94-64
Сторінка центру
Суми
Суми, вул. Г.Кондратьєва, 211б
тел.: МЕД.ЦЕНТР: +38 (0542) 66-33-33
тел.: +38 (050) 32-77-900
тел.: +38 (098) 32-77-900
тел.: ОПТИКА: +38 (067) 187-97-14
Сторінка центру
Записатися на консультацію
10% знижки при записі онлайн* *не підсумовується з іншими пропозиціями

  10% знижки при записі онлайн* *не підсумовується з іншими акціями Записатись