Контакти

Дистрофія рогівки (дистрофія Фукса)

Запис на прийом
Ендотеліальна дистрофія рогівки (дистрофія Фукса) - це спадкове захворювання, яке вражає самий внутрішній шар рогівки - ендотелій

Ендотелій працює в рогівці як насос, постійно відкачуючи з товщі рогівки рідину, яка потрапляє туди під дією нормального внутрішньоочного тиску. Надлишкова рідина в рогівці знижує її прозорість аж до стану, коли рогівка стає схожою на матове скло. Пацієнти поступово втрачають ендотеліальні клітини в міру прогресування дистрофії. Справа в тому, що ендотеліальні клітини не діляться, і їх кількість постійно зменшується. Решта клітини займають звільнену площу великим розпластуванням. До пори до часу стан компенсується посиленою роботою клітин, що залишилися. Але з часом насосна система стає менш ефективною, викликаючи набряк рогівки, її помутніння і, в кінцевому підсумку, зниження зору.

У зрізі тонкого променю щілинної лампи добре видно легке помутніння глибоких шарів центральної рогівки (стрілка).

На ранніх стадіях захворювання пацієнти відзначають засвіти та підвищену непереносимість світла. Поступово зір може погіршуватися в ранкові години, скільки-то відновлюючись до вечора. Це пояснюється тим, що під час нічного сну немає випаровування вологи з поверхні рогівки, і волога накопичується в рогівці. При відкритих повіках вдень включається і цей механізм виведення рідини з рогівки, і баланс зміщується ближче до нормального стану. Зрозуміло, що в міру загибелі нових ендотеліальних клітин зір постійно залишається зниженим.

Ендотеліальна дистрофія Фукса вражає обидва ока і дещо частіше зустрічається серед жінок. Зазвичай вона проявляється в 30-40 років і поступово прогресує. Якщо зір погіршується настільки, що пацієнт втрачає здатність самостійно обслуговувати себе, виникають показання для пересадки рогівки.

Ознаки (симптоми)

  • Розпливчастий зір, який часто буває гіршим після сну.
  • Непостійна гострота зору.
  • Засліплення (засвічування) при погляді на джерело світла.
  • Непереносимість яскравого світла.
  • Почуття піску в очах.

Діагностика

Ендотеліальна дистрофія виявляється при обстеженні ока за щілинною лампою. Крім того, застосовується ультразвукова пахіметрія для оцінки товщини рогівки і, отже, вираженості її набряку. Чітке зображення ендотелію та можливість визначити щільність клітин на одиницю площі, їх середній розмір дає ендотеліальна мікроскопія.

Лікування

Медикаментозними засобами можна домогтися лікування від цього захворювання. Розчини з високою осмолярністю, тобто здатність притягувати воду, допомагають зневодити рогівку та тимчасово поліпшити зір. Пересадка рогівки при вдалому результаті може дати хороший результат. Але через відносно високий ризик ускладнень, пов’язаних з операцією, вона, як правило, призначається при гостроті зору менше 0,1.

ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Контакти