Контакти
НОВИЙ ЗІР ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ НОВИЙ ЗІР ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Лечение дальнозоркости у детей

Лікування далекозорості у дітей

Навіть найяскравіша і цікава іграшка поруч з малюком, не привертає його уваги? Поспостерігайте за дитиною пильніше, можливо, причина в далекозорості. При наявності цієї патології ближні предмети здаються йому нечіткими і розмитими. Чому це відбувається і як це можна вилікувати, дізнаєтеся з нашого матеріалу.
ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ

Світ очима дитини: лікування далекозорості у дітей

 

Навіть найяскравіша і цікава іграшка поруч з малюком, не привертає його уваги? Поспостерігайте за дитиною пильніше, можливо, причина в далекозорості. При наявності цієї патології ближні предмети здаються йому нечіткими і розмитими. Чому це відбувається і як це можна вилікувати, дізнаєтеся з нашого матеріалу.

Далекозорість у дітей: коли норма перетворюється в аномалію?

Гіперметропія (медична назва далекозорості) виникає через те, що промені світла, проникаючи крізь оптику ока, концентруються не на сітківці, а в просторі за нею. Звідси – розфокус зображення ближніх предметів. Гарна новина в тому, що для всіх немовлят далекозорість (або гіперметропія) – це фізіологічна норма.

 

Цю зорову аномалію у новонароджених викликає не до кінця сформована оптична система: коротка переднєзадня вісь очного яблука, менший, в порівнянні з дорослими, діаметр рогівки. До речі, у новонародженого рогівка має найбільш сильну заломлюючу здатність. Протягом перших трьох років життя око зростає, збільшується в довжині і разом з цим знижується ступінь далекозорості. Вважається, що до 7 років зір повністю нормалізується.

 

Підступність патології в тому, що батьки не завжди знаходять причину дитячої роздратованості, відсутність фокусування уваги, втоми, – в погіршені зору. Втім, чим раніше буде діагностовано далекозорість, тим ефективніше її можна скорегувати, і краще це зробити в дошкільному віці. Тому перевірки у офтальмолога потрібно проходити регулярно, навіть якщо дитина не скаржиться на погіршення зору.

«Мама, я тебе погано бачу»: симптоми і причини далекозорості у дітей

Крім фізіологічної далекозорості, властивої всім малюкам, також може бути вроджена далекозорість у дітей (обумовлена спадковістю або особливостями розвитку та будови ока), або протікати у прихованій формі. Залежно від ступеню важкості захворювання розрізняють три типи дитячої далекозорості.

  • 1 ступінь, до 2 дптр – слабка
  • 2 ступінь, від 2.25 до 5 дптр – середня
  • 3 ступінь, від 5.25 дптр – висока

Залежно від віку дитини, наявності або відсутності косоокості і ступеня далекозорості, лікар визначає доцільність призначення очкової корекції.

Діагностика далекозорості у дітей

 

З перших днів життя дитини головними діагностами можливих патологій є спостережні батьки. Саме вони, помітивши будь-які порушення в поведінці і самопочутті малюка, повинні бути ініціаторами позапланового огляду у лікаря-офтальмолога.

 

Планові огляди в 3 міс. 1 рік, і щорічні візити з діагностичною метою.

 

Методи діагностики залежать від віку дитини. Але в будь-якому випадку досвідчений фахівець для початку поцікавиться у батьків способом життя малюка, наскільки швидко він втомлюється і від якого виду діяльності, як часто скаржиться на погане самопочуття, замикається чи в собі та інше. Якщо мова про школяра, то сигналом про те, що розвивається далекозорість можуть бути проблеми з читанням книг, але при цьому син або дочка будуть без проблем і з цікавістю читати яскраві вивіски на вулиці.

 

Однак точний діагноз може встановити тільки офтальмолог, провівши ряд досліджень:

  • тестування за допомогою картинок і таблиць з буквами, що визначають відстань, на яку дитина бачить
  • вимір здатності ока заломлювати світлові промені. Проводиться шляхом застосування очних крапель для розширення зіниці і виключення акомодації – можливості розрізняти предмети на різних відстанях
  • в певних випадках знадобиться скіаскопія і ретіноскопи – методи об’єктивного дослідження рефракції (процесів заломлення світлових променів)

Важливо! Тільки лікар може визначити наявність і ступінь далекозорості, тому мінімум раз на рік необхідні огляди у спеціаліста, незалежно від симптоматики.

Способи лікування далекозорості у дітей

До повноліття корекцію гіперметропії у дітей проводять за допомогою консервативних методів – із застосуванням окулярів, контактних лінз, спеціальних вправ, а також апаратного лікування.

 

Оптимальний варіант для дітей – очкова або контактна корекція. Лікар виписує окуляри з необхідними діоптріями лінз для поліпшення гостроти зору. При цьому для дошкільнят та дітей шкільного віку носити і доглядати за окулярами не складе труднощів. Лінзи краще для дітей старшого віку.

 

Апаратне лікування далекозорості у дітей, або плеоптіка, також вважається ефективною для корекції далекозорості, тим більше вона проводиться в ігровій формі і не викликає психологічного дискомфорту у дітей. Перевага цього методу – не вимагає носіння окулярів і помітно покращує мікроциркуляцію в тканинах ока, стимулює гостроту зору. Плеоптіка рекомендують дітям від 3 років. Лікування далекозорості у дітей може становити кілька курсів з паузами до 6 місяців.

 

Як правило, після 18 років впоратися з далекозорістю допомагає лазерна корекція, а в окремих випадках потрібне інше оперативне втручання.

 

Важливо! Дитяча далекозорість, як правило, добре піддається корекції, особливо при ранній діагностиці. Лікування дозволяє досягти високої гостроти зору, а от якщо запустити хворобу, то не виключено розвиток косоокості або амбліопії – патології, при якій одне око практично не виконує свої функції.

Профілактика далекозорості у дітей

Як і будь-які інші захворювання органів зору, розвитку далекозорості у дітей можна запобігти, адже до негативних наслідків часто призводять нешкідливі щоденні звички. Тому щоб очі не відчували надмірних навантажень, важливо дотримуватися таких профілактичних заходів:

  • Стежити за кількістю часу, проведеного біля екрану телевізора, комп’ютера і телефону;
  • Харчуватися збалансовано, включаючи продукти, збагачені вітамінами А, Е, С, а також групи В;
  • Робити паузи при читанні і листі, а уроками займатися при хорошому освітленні, віддаючи перевагу променям природного світла над штучним;
  • Чергувати періоди зорових навантажень з активним способом життя, прогулянками або іграми на природі;
  • Займатися гімнастикою для очей, але тільки тими вправами, які порадить лікар;
  • Раз на рік проходити профілактичний огляд у офтальмолога.

Про всі ці заходи слід пам’ятати і дітям, і дорослим, оскільки після 40 років багато хто схильний до розвитку вікової далекозорості.

 

У мережі клінік «Новий Зір» завжди готові проконсультувати і провести огляд пацієнтів будь-якого віку. Фахівці напрямки дитячої офтальмології знайдуть спільну мову з малюками, проведуть професійну діагностику органів зору і запропонують оптимальні методи корекції із застосуванням сучасних розробок. Записатися на консультацію або отримати відповіді на питання ви можете за телефонами, вказаними в розділі «Контакти».

Вартість лікування

Вартість лікування далекозорості у дитини залежить від ступеня складності захворювання і розраховується індивідуально після проходження діагностики та отримання повної картини захворювання.

Контакти