Лікування короткозорості у дітей і дорослих
ЩО ТАКЕ КОРОТКОЗОРІСТЬ
ЩО ТАКЕ КОРОТКОЗОРІСТЬ
Короткозорість (міопія) - це порушення роботи ока, що виявляється у втраті чіткості зору вдалину. Основна причина короткозорості - видозмінена форма очного яблука. При цьому захворюванні воно видовжене та стає більше схоже на овал, ніж на круг. В результаті відбувається помилка заломлення світла, через що світлові промені, що проходять через очне яблуко, фокусуються не на сітківці, а перед нею. На сітківку ж потрапляють вже розфокусовані промені, що створюють нечітке, розпливчасте зображення.
ВИДИ КОРОТКОЗОРОСТІ
ВИДИ КОРОТКОЗОРОСТІ
Вроджена короткозорість
При вродженої короткозорості дитина з'являється на світ вже з порушеним зором в далечінь. Залежно від ступеню цього порушення потрібно або корекція, або спостереження.
Спадкова короткозорість
Якщо обоє батьки короткозорі, у половини дітей до 18 років з'являється короткозорість. При цьому вона починає розвиватися в ранньому дитячому віці (від 1 року).
Придбана короткозорість
Виникає у дітей у віці 7-16 років при перенапруженні очей: тривалі й інтенсивні зорові навантаження на близькій відстані, погане освітлення робочого місця, неправильна посадка при читанні та писанні, надмірне захоплення телевізором і комп'ютером.
ВИДИ КОРОТКОЗОРОСТІ
Вроджена короткозорість
При вродженої короткозорості дитина з'являється на світ вже з порушеним зором в далечінь. Залежно від ступеню цього порушення потрібно або корекція, або спостереження.
Спадкова короткозорість
Якщо обоє батьки короткозорі, у половини дітей до 18 років з'являється короткозорість. При цьому вона починає розвиватися в ранньому дитячому віці (від 1 року).
Придбана короткозорість
Виникає у дітей у віці 7-16 років при перенапруженні очей: тривалі й інтенсивні зорові навантаження на близькій відстані, погане освітлення робочого місця, неправильна посадка при читанні та писанні, надмірне захоплення телевізором і комп'ютером.
ФОРМИ КОРОТКОЗОРОСТІ
ФОРМИ КОРОТКОЗОРОСТІ
Стаціонарна міопія (не прогресуюча)
Має сприятливий перебіг. При ній стан зору не погіршується протягом тривалого часу і знаходиться на строго фіксованій позначці.
Прогресуюча міопія
Обумовлена падінням зору на кілька діоптрій в рік. Це дуже серйозне захворювання. Постійне розтягнення очного яблука призводить до незворотних фізіологічних змін в оці та значного зниження зору. Наслідком цих порушень є патологічні зміни очного дна (наприклад, периферична дистрофія сітківки).
ДІАГНОСТИКА КОРОТКОЗРОСТІ
ДІАГНОСТИКА КОРОТКОЗРОСТІ
Короткозорість може бути діагностована в будь-якому віці. Найчастіше вперше виявляється у дітей у віці 6 - 12 років. Як правило, короткозорість посилюється в підлітковому періоді, а в віці від 18 до 40 років гострота зору стабілізується.
При перших ознаках короткозорості необхідно терміново звернутися до офтальмолога, щоб пройти курс діагностики, а також здійснити лікування короткозорості. Відсутність корекції міопії або корекція неправильно підібраними окулярами (лінзами) може привести до швидкого погіршення зору та розвитку прогресуючої короткозорості.
СУПУТНІ ХВОРОБИ
СУПУТНІ ХВОРОБИ
Частим супутнім захворюванням при далекозорості є периферична дегенерація (витончення) сітківки. В результаті цього захворювання, при травмах або надмірних фізичних навантаженнях можуть відбутися розриви сітківки або розвинутися її відшарування. Це дуже небезпечно, тому що подібні процеси не оборотні.
Для профілактики ускладнень при дегенерації сітківки проводиться профілактична периферична лазеркоагуляція (ППЛК). Її метою є відмежування ділянок дистрофії від здорових тканин ока. Таким чином, створюється «нова лінія» прикріплення сітківки до очного дна, зменшується проникність судин і набряк, покращується харчування сітківки.
ЛІКУВАННЯ КОРОТКОЗОРОСТІ
ЛІКУВАННЯ КОРОТКОЗОРОСТІ
Завданням будь-якого методу корекції короткозорості є зміна сили заломлюючого апарату ока так, щоб зображення припало на певну область сітківки. Сучасна офтальмологія володіє найширшим арсеналом методів поліпшення зору при короткозорості. У медичних центрах «Новий зір» вам зможуть запропонувати всі основні в світовій практиці методики за допомогою яких проводиться лікування короткозорості.
Консервативні методики корекції короткозорості
- Апаратне лікування
Хірургічні методики корекції короткозорості
- Лазерна корекція зору (Femto LASIK, LASEK, LASIK, Super LASIK, Super LASIK Thin Flap)
- Рефракційна хірургічна корекція
- Рефракційна заміна кришталика з імплантацією ІОЛ
- Склеропластика
- Лазерокоагуляція
Вирішити питання про можливість і доцільність терапевтичного, хірургічного або лазерного лікування можна тільки після повного офтальмологічного обстеження і консультації кваліфікованого лікаря.
На консультації Ви отримаєте вичерпну інформацію про існуючі методи поліпшення зору.
Разом з лікарем Ви зможете вибрати напрямок лікування. Залежно від індивідуальних параметрів ока, ступеню та форми захворювання лікар підбере методику лікування, яка зможе забезпечити оптимальний результат саме у Вашому випадку.
Ступені міопії
Слабка міопія (до 3,0 діоптрій)
Короткозорість слабкого ступеню характеризується такими даними: від -0,25 D до -3 D. Очі при цьому подовжені від 1 мм до 1,5 мм в порівнянні з нормативом. При таких показниках зору предмети поблизу видно добре, видно все чудово, а ось вдалечінь вони вже мають злегка розмитий вигляд.
Рекомендується лазерна корекція за методикам LASEK та LASIK. При протипоказаннях до лазерної корекції або додатково до неї призначається курс спеціальних вправ - зорова стимуляція. Може бути здійснена контактна або окулярна корекція.
Середня міопія (до 6,0 діоптрій)
Міопія середнього ступеню передбачає відхилення в рамках від -3,25 до -6 D.
У такій ситуації багато пацієнтів запитують лікаря: «Це скільки?» Говорячи простою мовою, при порушенні до -6 D людина вже погано орієнтується в просторі:
- не розрізняє людей та предмети здалека;
- не бачить текст на відстані витягнутої руки;
- не може розглянути номер транспорту та т.д.
При середньої ступені міопії зір не підводить на відстані від 20 до 30 см, а ось далекі предмети, через значне зниження зорової функції, людина розглянути не може.
Використовується лазерна корекція за методикам LASIK і Super LASIK. При протипоказанні до лазерної корекції або додатково до неї призначається курс терапевтичного лікування апаратними методами. Може бути проведена контактна або окулярна корекція.
Сильна міопія (вище 6,0 діоптрій)
Під високим ступенем короткозорості мають на увазі 3 стадію. Її характеристики беруть початок від -6,25 D до максимуму, який іноді може доходити до -30 D і навіть більше. Бачить пацієнт тільки 1 або 2% з 100%.
Абсолютно мізерна гострота залишків зору дозволяє читати текст виключно перед самим носом і розглядати контури своїх пальців на довжину витягнутої руки. Найближча точка відліку бачення у таких складних пацієнтів знаходиться на відстані всього лише 5-10 см.
Застосовується лазерна корекція за методикам Femto LASIK, Super LASIK Thin Flap або імплантація факічної лінзи. При наявності сильного міопичного астигматизму або міопії понад 10 діоптрій, може використовуватися поєднання цих двох напрямків.
Прогресуюча міопія
При цьому захворюванні стандартною є операція - склеропластіка, під час якої через розрізи кон'юнктиви за очне яблуко вводиться спеціальна тканина. Далі вона спаюється зі склерою та тим самим механічно зміцнює очне яблуко, запобігаючи його подальше зростання, та тим самим зростання короткозорості. Як альтернатива або на додаток до операції призначаються курси терапевтичного лікування апаратними методами.
Периферична дистрофія сітківки
З метою зміцнення сітківки проводиться процедура - лазерокоагуляція (лазерне «приварювання» сітківки в зонах дистрофії). Для зміцнення зорових функцій при дистрофії сітківки призначається курс спеціальних вправ - зорової стимуляції.
СИМПТОМИ МІОПІЇ (КОРОТКОЗОРОСТІ)
Люди з короткозорістю (у медичній термінології «міопія» від грецького myops - мружачи очі) недобачають предмети та об'єкти на відстані. У них відбувається зниження зору вдалину, але зате зберігається хороший зір поблизу.
Розпізнати захворювання можна на ранній стадії, як у дорослому, так і дитячому віці. Перші симптоми короткозорості добре помітні неозброєним оком. До них відносяться:
- Зниження зору вдалину: людина починає жмуритися, щоб краще розглянути об'єкт;
- Головні болі, зорова стомлюваність, коли довго працюєш, наприклад, з книгою або комп'ютером на близькій відстані;
- Розмитість картинки, якщо дивишся на предмет вдалину.
Профілактика міопії та її прогресування грає дуже важливу роль в збереженні зору та можливості людини насолоджуватися життям.
ГОЛОВНІ ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ КОРОТКОЗОРОСТІ
Сьогодні короткозорість (міопія) вражає все більшу кількість людей, тому важливо знати основні причини розвитку цієї патології. Адже інформація - це наша головна зброя в боротьбі з цим захворюванням, і чим більше ми будемо знати про неї, тим вище шанси уникнути або вилікувати міопію на ранніх стадіях.
ВПЛИВ ГЕНЕТИКИ
Отже, головною, однією з головних причин розвитку короткозорості є погана генетика - встановлений прямий зв'язок між міопією у батьків і дітей. Так, якщо у батьків нормальний зір, то ризик розвитку короткозорості у дітей дорівнює 18%, в той час як міопія у одного з батьків підвищує шанси розвитку патології у дитини до 50%. (Посилання на джерело)
ЗОРОВІ НАВАНТАЖЕННЯ
До короткозорості також можуть привести різні очні патології та підвищені зорові навантаження, в т.ч. на близькій відстані (телевізор, монітор, ігрова приставка і т.д.)
Операція при короткозорості - це найчастіше найбільш ефективний метод лікування. У деяких випадках (при короткозорості до 1,0 діоптрії) хороші результати дає апаратне лікування.
ОПЕРАЦІЯ ПРИ КОРОТКОЗОРОСТІ: ОСНОВНІ АСПЕКТИ
ТРАДИЦІЙНЕ ЛІКУВАННЯ
Короткозорість - дефект оптики зорового апарату, який розвивається, переважно у дітей дошкільного та шкільного віку, однак нерідкі випадки, коли ця патологія зустрічається у дорослих. Короткозорість - операція, щодо усунення якої є одним з найбільш ефективних методів, проте, піддається лікуванню і іншими способами. Однак, хочемо акцентувати вашу увагу на тому, що традиційне лікування міопії в основному дає результати при слабкому ступеню.
ТОЧНИЙ ДІАГНОЗ
Операція на очах при короткозорості проводяться в медичних центрах «Новий зір». Однак перш ніж буде проведена операція «Короткозорість», кожен пацієнт проходить комплексне діагностичне лікування, за результатами якого досвідчений лікар-офтальмолог уточнює діагноз і призначає найбільш ефективне лікування.
КОЛИ ПРОВОДИТЬСЯ ОПЕРАЦІЯ НА ОЧІ ПРИ КОРОТКОЗОРОСТІ?
НА РАННІХ СТАДІЯХ
Перш за все, відзначимо, що крім операції, існують такі види лікування дефектів оптики ока, як окуляри, контактні лінзи (нічні або денні), апаратне лікування. У кожного з цих видів лікування є свої переваги та показання. Наприклад - лікування на апаратах призначається на ранніх стадіях розвитку патології, коли операція при короткозорості недоцільна та параметри зору можна поліпшити за допомогою комплексу спеціальних лікувальних програм.
РАЗНОВИДИ БАГАТЬОХ ПАРАМЕТРІВ
Варто відзначити, що операція на очах при короткозорості також має різновиди, які вибираються в залежності від багатьох параметрів, починаючи від віку та закінчуючи тими проблемами із зором, які є у пацієнта - це лазерна корекція зору, склеропластика, лазеркоагуляція або імплантація внутрішньоочних лінз.
ОПЕРАЦІЯ ПРИ КОРОТКОЗОРОСТІ – СПЕЦИФІКА ОСНОВНИХ РІЗНОВИДІВ
НОВА ПОВЕРХНЯ РОГІВКИ
Найбільш затребуваною операцією на сьогоднішній день є лазерна корекція, яка проводиться за різними методиками. Операція на очі при короткозорості за цією технологією відрізняється тим, що лазер формує нову поверхню рогівки, при якій промені будуть ідеально фокусуватися на сітківці. Корекція зору за допомогою лазерної хірургії дає можливість повернути 100 і більше ста відсотків зору.
ЛАЗЕРОКОАГУЛЯЦІЯ
Операція на очах при короткозорості лазерокоагуляція проводиться для профілактики прогресування міопії. Суть цієї процедури полягає в тому, що промінь лазера приварює сітківку біля стоншених ділянок.
СКЛЕРОПЛАСТИКА
Така операція при короткозорості як склеропластика призначається при постійно прогресуючому захворюванні. Суть даної операції полягає в зміцненні заднього полюса очного яблука, що перешкоджає його подальшому розтягуванню та розвитку короткозорості. А імплантація внутрішньоочних лінз призначається пацієнтам, у яких є протипоказання до проведення лазерної корекції зору, наприклад, тонкої рогівки.
КОРОТКОЗОРІСТЬ (МІОПІЯ)
Короткозорість (міопія) - один з видів клінічної рефракції ока, при якій паралельні промені, що йдуть від предметів, після їх заломлення в оці з'єднуються в фокус попереду сітчастої оболонки.
При короткозорості зображення доводиться не на певну область сітківки, а розташовано в площині перед нею. Тому воно сприймається нами як нечітке. Відбувається це через невідповідність сили оптичної системи ока та його довжини. Зазвичай при короткозорості розмір очного яблука збільшений, хоча вона може виникнути і як результат недостатньої сили заломлюючого апарату. Чим більше невідповідність, тим сильніше короткозорість.
На сітківці при короткозорості з'єднуються в фокус тільки розбіжні промені, які виходять від предметів, розташованих від ока на близькій відстані. У зв'язку з цим віддалені предмети сприймаються нечітко. Відстань, в межах якого можливий чіткий зір, залежить від ступеню короткозорості - чим вона вища, тим ближче повинен знаходитися предмет. Зображення від предмету не може сфокусуватися на сітківку, а знаходитиметься всередині ока. На сітківку потрапляє тільки фокус від близько розташованих до ока предметів. Подовження очного яблука в передньо-задньому напрямку викликають наступні чинники: вроджена слабкість сполучної тканини; ослаблення організму в результаті нераціонального харчування, різних захворювань; спадкова схильність; тривале перенапруження очей при роботі на близькій відстані; погане освітлення робочого місця; неправильна посадка при читанні та писанні. Короткозорість може бути вродженою, проте найчастіше вона з'являється в період росту організму (в дитячому та підлітковому віці). У міру зростання очного яблука в довжину короткозорість збільшується.
Розрізняють три ступеню короткозорості: слабку - до 3 діоптрій, середню - від 3 до 6 діоптрій і високу - понад 6 діоптрій. Виділяють як особливе захворювання важку, або прогресуючу короткозорість, при якій є зміни в оболонках ока та на очному дні. Ускладненнями такого виду короткозорості можуть бути відшарування сітківки, крововилив в оболонки ока та ін., що призводять до значного зниження зору та навіть до сліпоти.
ДІАГНОЗ
Короткозорість ставиться зазвичай лікарем-окулістом на основі визначення гостроти зору та інших досліджень. Усі, хто звертаються за медичною допомогою зі скаргами на погіршення зору або поганий зір вдалину, повинні бути спрямовані до лікаря-окуліста.
ЛІКУВАННЯ
Завдання будь-якої корекції цього порушення зору - збільшити силу заломлюючого апарату ока так, щоб зображення припало на певну область сітківки (тобто, повернулося «в норму»). Для поліпшення зору при короткозорості потрібна корекція окулярами з розсіюючим склом. Сучасним методом лікування короткозорості є - ексімер-лазерна корекція. При відшаруванні сітківки потрібне хірургічне лікування.
ПРОФІЛАКТИКА
Короткозорість зводиться до усунення несприятливих умов при зоровій роботі. Необхідно стежити за правильною позою дітей під час занять, за дотриманням гігієнічних норм освітлення в школі та вдома. Велике значення має загальне зміцнення організму. При короткозорості високого ступеня хворим слід уникати важкого фізичного навантаження.