Контакти
Астенопія - швидко наступаюче стомлення очей під час зорової роботи.

Астенопія акомодативна

Етіологія, патогенез

Некоригована гіперметропія, пресбіопія, астигматизм; слабкість циліарного м’язу. Внаслідок надмірної напруги наступає стомлення циліарного м’язу; ослабленню його сприяють загальні захворювання та інтоксикації.

Симптоми

Почуття втоми та тяжкості в очах; головний біль та біль в очах після тривалої роботи на близькій відстані; змазування контурів розглянутих деталей або літер тексту. У осіб старше 40 років явища астенопії зазвичай посилюються через вікове послаблення акомодації.

Діагноз ґрунтується на характерних скаргах, результати визначення рефракції та стану акомодації. Виявлення гіперметропії середнього та високого ступеня, астигматизму або слабкості циліарного м’язу робить діагноз безсумнівним.

Лікування, профілактика

Раннє призначення коригуючих окулярів при гіперметропії, пресбіопії та астигматизмі. Діти повинні носити окуляри постійно, дорослі – під час читання або писання. Гарне, рівномірне освітлення під час зорової роботи на близькій відстані, частий відпочинок для очей. Загальнозміцнююче лікування. При слабкості циліарного м’язу – його тренування.

Прогноз

Лікування призводить, як правило, до усунення астенопічних явищ.

Астенопія м’язова

Етіологія, патогенез

Міопія, гетерофорія, слабкість конвергенції, недостатність фузійних резервів; нерідко поєднання цих причин. При некорегованій міопії робота на близькій відстані відбувається майже без напруження циліарного м’язу, але вимагає конвергенції. В результаті дисоціації між акомодацією та конвергенцією з’являються слабкість, швидке стомлення внутрішніх прямих м’язів. При гетерофонії та послабленій фузійній здібності астенопічні явища виникають внаслідок нервово-м’язового перенапруження для подолання тенденції до відхилення одного ока.

Симптоми, протікання

Втома очей, біль в очах і головний біль, диплопія, що приходить при зоровій роботі на близькій відстані. Ці явища швидко усуваються, якщо прикрити одне око. Діагноз ґрунтується на характерних скаргах, виявленні міопії або гетерофорії. Необхідно також дослідити фузійні резерви.

Лікування, профілактика

Рання оптична корекція міопії. Створення сприятливих гігієнічних умов зорової роботи. Вправи (на синоптофорі або за допомогою призм) для розвитку конвергенції та нормальної амплітуди фузії. При високих ступенях гетерофорії – носіння окулярів з призмами, спрямованими вершиною в бік відхилення ока. Якщо своєчасно не вжити лікувальних заходів, то бінокулярний зір порушується та може з’явитися косоокість. Прогноз при своєчасному лікуванні сприятливий.

ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Контакти